Jak wybrać odpowiedni dywan?

Dywany sprawiają, że nasze wnętrza są bardziej przytulne. Są też doskonałym dodatkiem dekoracyjnym naszego pokoju. Na rynku jest masa dostępnych opcji, różniących się kształtem, kolorami, metodą wykonania, grubością. Idąc do sklepu z dywanami, możemy dostać oczopląsu i naprawdę ciężko się zdecydować na konkretny model. Dlatego warto wcześniej zastanowić się, czego szukamy. Ogólna wiedza sprawi, że zakupy będą szybsze i przyjemniejsze. Dlatego, aby pomóc Ci trochę w wyborze odpowiedniego dywanu, przygotowaliśmy małą ściągawkę.

 

Dywan to rzecz, która zostanie z nami na lata, więc warto wybrać go dobrze. Niektórzy wolą “gołe” podłogi z panelami, jednak wielu projektantów wnętrz potwierdza, że dywan to dobry wybór. Nadaje pomieszczeniu przytulnego, rodzinnego klimatu. Ociepla wnętrze. Dobrze wybrany dywan może zostać z Tobą nawet dziesięciolecia, zły wybór dywanu będzie oznaczał, że ile razy na niego spojrzysz, będziesz myślał i zmarnowanych pieniądzach. A przecież nie o to chodzi.

Dywany nie należą do tanich rzeczy, dlatego tym bardziej trzeba dokładnie przemyśleć wybór.

Użyj jednego lub kilku dywanów

Nie jest regułą, że w jednym pomieszczeniu musi znajdować się jeden dywan. Projektanci używają często kilku dywanów w większych pomieszczeniach, aby zdefiniować obszary, na które dzieli się pokój.

Odważny, wzorzysty dywan może służyć jako cecha charakterystyczna salonu. Mniejsze przestrzenie i pokoje dzienne ładniej wyglądają z jednym, dużym dywanem.

Duży dywan w takim pomieszczeniu jest bardzo praktyczny i zwiększa wizualnie powierzchnię użytkową. Dlatego warto go położyć nawet na całą podłogę.

Rozległe, otwarte przestrzenie, takie jak lofty, korzystnie wyglądają z kilkoma dywanami, które określają poszczególne strefy – jadalnia, sypialnia, centrum rozrywki (kino domowe, komputer).

Odpowiedni rozmiar

Podczas planowania zakupu dywanu, ważne jest, aby obejść wszelkie przeszkody w pomieszczeniu. Zawsze zaczynaj od praktyczności dywanu, a następnie zastanawiaj się nad efektem dekoracyjnym. Wyszczególnij wszystkie elementy, które będą pozbawione dywanu. Może to być miejsce obok kominka, miejsce zabaw dzieci (tu możesz dać inny, tańszy dywan). Ważne, aby dobrze wymierzyć dywan z miejscem poruszania się. Nie ma nic gorszego niż chodzenie po obwodzie dywanu – jedną stopą po dywanie lub co gorsza, po jego krawędzi, a drugą stopą po podłodze.

Wybierz taki chodnik, który zakryje całkowicie miejsce przechodzenia lub je całkowicie odsłoń.

Jeżeli decydujemy się na mniejszy dywan, warto pomyśleć o dywaniku, który będzie znajdował się pod nogami łóżka. Wstając po nocy, lepiej położyć nogi na dywanie, niż na zimnej podłodze.

Wizerunek pomieszczenia

Odważny, wzorzysty dywan może stać się cechą charakterystyczną Twojego salonu, jednak z powodu, że będzie bardzo przykuwał uwagę, jest wyborem odważnym. Decyzja, czy wybrać dywan z grafiką, czy coś bardziej dyskretnego, sprowadza się do osobistych preferencji, a także do ogólnej wizji pomieszczenia.

Możesz wybrać dywan z bardzo wzorzystym wzorem lub z mniej rzucającym się w oczy – paski, jodełka, kwadraty.

Wybór materiału

Dywany są wykonane z wielu materiałów, w tym włókien roślinnych (bawełna, len, sizal, juta), naturalnych, puszystych włókien (wełna, jedwab, moher) oraz syntetycznych materiałów (nylon, akryl). Istnieją też dywany włóknikowe wykonane ze zszytych ze sobą materiałów, na przykład skóry bydlęcej.

Każdy z nich oferuje inny wygląd i styl. Wiąże się również z inną ceną. Każdy z tych materiałów ma swoją wytrzymałość, i różne metody czyszczenia. Dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dywany wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego są często jednymi z najbardziej przystępnych cenowo i oferują prosty, ładny wygląd. Jednak włókna mają różną trwałość: na przykład bawełna i len starzeją się dość szybko, podczas gdy sizal można używać dłużej.

Len natomiast szybko ulega zużyciu i jest dość trudny w czyszczeniu, dlatego nie łatwo je spotkać, ponieważ nie ma na nie zbyt dużego popytu.

Jednym z popularniejszych materiałów jest wełna, która w zależności od sposobu przygotowania, oferuje różne stylizacje – od cienkich, płaskich splotów, po włochate, ręcznie tkane włosy.

Wełna cenowo jest droższa od materiałów roślinnych, jednak jest bardziej odporna na plamy, bardziej miękka pod stopami i dość trwała. Wełna zawiera lanolinę, co powoduje, że jest idealnym włóknem do czyszczenia.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Gdy już kupimy wymarzony dywan, kusi nas, aby szybko zobaczyć piękny efekt, jaki daje w pomieszczeniu. Jednak zanim rozłożymy dywan na podłodze, nie zapomnijmy o włożeniu pod spód antypoślizgowej podkładki. Niektóre dywany są już w nią wyposażone. Warto pomyśleć o podkładce, zwłaszcza przy mniejszych dywanach, gdzie istnieje możliwość jego przesunięcia.

Warto również przyciąć podkładkę odrobinę mniejszą niż wielkość dywanu – około 3 cm z każdej strony. Zapewnia to maksymalną przyczepność, jednocześnie zapobiegając widocznej zmianie poziomu, przy przejściu dywanu z podkładki na podłogę.

W poprzednim artykule o dywanach skupialiśmy się na typie, tym razem radzimy jak wybrać odpowiedni do naszego pomieszczenia.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót