Jak wyprać dywan?

Dywany to nieodłączny element wystroju każdego, przytulnego wnętrza. Podkreślają jego wyjątkowy styl i charakter, a naszym stopom zapewniają przyjemne ciepło i wyjątkową miękkość. Stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed ryzykiem urazów, na jakie są narażeni najmłodsi domownicy – małe dzieci. Zabawa na kafelkach czy panelach jest o wiele bardziej niebezpieczna, niż na amortyzującym upadek dywanie. Aby dywan na długo spełniał swoją rolę – tak funkcjonalną jak i estetyczną, należy o niego umiejętnie dbać. Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które koniecznie musisz poznać!

Domowe środki – skuteczne pranie dywanów

Jeśli chcemy poradzić sobie z plamą, pozostając jednocześnie w zgodzie z duchem ekologii, powinniśmy sięgnąć po sposoby naszych babć. W każdej kuchni jest ocet oraz soda oczyszczona, czyli 100% ekologii. Tutaj też znajdziemy mniej ekologiczny, ale bardzo skuteczny – najzwyklejszy na świecie płyn do mycia naczyń.

Po pierwsze – płyn do naczyń. Może być ekologiczny lub nie. Ten środek chemii gospodarczej przyda się zwłaszcza w przypadku świeżych, łatwych do usunięcia plam. Stosujemy go zanim plamy zdążą zaschnąć na dywanie. Wystarczy zwilżyć zabrudzone miejsce odrobiną wody z dodatkiem płynu i przetrzeć gąbką. Dywan wróci na pewno do swojego pierwotnego stanu. Skuteczne czyszczenie dywanu polega na dobraniu odpowiedniej siły nacisku. Gdy będziemy trzeć dywan zbyt mocno, możemy wetrzeć plamy głębiej w jego włókna, a wtedy plama nie tylko nie zniknie, ale nawet może się powiększyć.

Po drugie – ocet. To jest w 100% ekologiczny produkt. Poza tym mamy go zawsze pod ręką w kuchni. Ocet – zgodnie z babciną recepturą – posłuży do przygotowania fantastycznego ekologicznego środka piorącego. Do sporządzenia tejże mikstury potrzebujemy:

  • 1 szklankę octu,
  • 2 szklanki ciepłej wody,
  • 2 łyżeczki soli kuchennej.

 

Podane składniki dokładnie mieszamy ze sobą. Tak powstały jednorodny płyn wlewamy do spryskiwacza i rozpylamy w miejscu, które wymaga oczyszczenia. Namoczoną plamę zostawiamy na kilka minut. Następnie zbieramy brud czystą szmatką. Dobrze unikać przy tym wcierania zabrudzenia w dywan. Zdecydowanie skuteczniej będzie brud po prostu odsączyć. Zrobimy to przykładając szmatkę miejsce przy miejscu, lekko przy tym naciskając powierzchnię dywanu.

Plamy po winie są wyjątkową zmorą wielu pań domu. Zwłaszcza, gdy wino rozlejemy na naszym ukochanym, włochatym, wyjątkowym dywanie typu shaggy. Ale nie płaczmy. Zamiast wylewania łez, skorzystajmy z pomocy cudownych właściwości, jakie ma soda oczyszczona. Przy jej pomocy nie tylko doskonale go wyczyścimy, ale i zneutralizujemy nieprzyjemne zapachy. Zastosujmy w tym wypadku roztwór sody oczyszczonej w stosunku 4 łyżki sody na litr wody. Sodę można także użyć także do czyszczenia dywanów na sucho. Wystarczy rozsypać ją na zaplamionej powierzchni i zostawić na kilka godzin. Potem dywan wystarczy tylko odkurzyć.

 

Środki specjalistyczne – skuteczne pranie dywanów

Domowe sposoby są skuteczne w sytuacji, gdy użyjemy je na świeżo powstałą plamę. Ale najsilniej działającym i najskuteczniejszym sposobem prania dywanów zawsze pozostanie użycie dedykowanych do tego środków chemicznych. Specjalistyczne produkty są dostępne w każdym osiedlowym sklepie. W przeciwieństwie do naturalnych środków, chemia jest agresywna. Dlatego uważajmy z jej stosowaniem. Nieumiejętnie wykorzystana może uszkodzić nawet strukturę dywanu i spowodować nieodwracalne szkody. Dlatego, zamiast ryzykować, czasem warto oddać dywan w ręce profesjonalistów. Wiele firm oferuje w ramach swoich usług odbiór dywanu bezpośrednio w domu klienta i odwiezienie go po oczyszczeniu prosto pod nasze drzwi. Innym pomysłem jest kupno dobrego odkurzacza piorącego – pod warunkiem, że w domu mamy kilka dywanów, chodniki lub wykładzinę. Dzięki niemu sami skutecznie pozbędziemy się uporczywych plam.

Pamiętajmy też o podstawowej zasadzie, jaka obowiązuje przed rozpoczęciem czyszczenia dywanu. Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się zabrudzeń, dywan należy bezwzględnie oczyścić z kurzu i okruchów. Bez tego po prostu rozetrzemy je tylko na jego powierzchni i jeszcze bardziej zabrudzimy dywan.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót