Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka?

Maluszek w drodze? A może dziecku znudziły się kolory na ścianie lub zwyczajnie czas coś zmienić? Każdy rodzic niejednokrotnie zmagał się z problemem jak pomalować pokój dziecka. Dziecko starsze ma już własne preferencje i zdanie, więc możemy najzwyczajniej go zapytać. Jednak nie zawsze musimy się zgadzać, na wybrane przez dziecko kolory, dlatego właśnie warto wiedzieć, jakie mniej więcej opcje są do wyboru. Postaramy się co nieco podpowiedzieć i uporządkować wiedzę o kolorach, a także ich wpływu na zachowanie.

Dessutom påpekar Kardonov att en erektion påverkar en man, hans självkänsla, hans livskvalitet i allmänhet och hur han presenterar sig själv. Därför kan hans cirkel av biverkningar förvärras; till exempel kan det utlösa depression. Stress är den online cialis vanligaste orsaken till problem i sexuallivet, och därför rekommenderas män i sådana situationer att ta en paus och kanske byta arbete. “Jag blev nyligen kontaktad av en ung 19-åring som just hade haft stressiga situationer under en session, efter vilken han inte hade någon önskan att ha sex alls. Han kom och efter tre månader hade vi fått ordning på det hela, men det var en komplex långtidsbehandling”, säger urologen.

Chromoterapia, czyli leczenie kolorami znalazło zastosowanie w medycynie. W związku z tym, że kolory mają wpływ na nasze zachowanie, nie bez znaczenia jest wybór koloru do pokoju młodego człowieka. Warto wybrać go mądrze i wkomponować go do całości wystroju mieszkania.

Przyjęło się, że odpowiedni kolory to różowy (dla dziewczynki) i niebieski (dla chłopca). Ewentualnie biały jest kolorem uniwersalnym, który pasuje do każdego wnętrza. Jednak nie musimy ulegać modzie, czy uniwersalnym poglądom. Warto stworzyć coś indywidualnego, a zarazem w dobrym guście. Jakie więc kolory są odpowiednie do dziecięcego pokoju?

 

Kolory ścian w pokoju dziecięcym

Kolory wpływają na nasz nastrój, bardziej niż nam się to wydaje. Używanie zbyt krzykliwych lub zbyt jasnych kolorów nie zawsze jest dobrą strategią. Zamiast tego, przeanalizuj znaczenie i wpływ kolorów na człowieka i wybierz kombinację, która będzie idealna dla Twojej pociechy.

Ciepłe kolory kontra chłodne kolory

Ciepłe kolory pomagają w wykreowaniu wygodnego, przytulnego i intymnego miejsca. Ciepła barwa  dodaje nam energii, stajemy się pobudzeni i chętni do działania. Jest to dobre w dzień, ale nie koniecznie w nocy. Dlatego warto nie przesadzać z tą kolorystyką. Fajnym pomysłem jest pokolorowanie w takich odcieniach miejsca do zabawy, czy nauki. Część sypialną warto pokolorować trochę zimniejszymi kolorami. Stonowane, zimne kolory działają uspokajająco i mogę sprawić, że pomieszczenie będzie dobre do relaksu, wypoczynku, ale również wizualnie będzie wydawać się przestronne. Jednak zbyt duże nagromadzenie tych odcieni może sprawić, że pomieszczenie będzie “wiało chłodem” i będzie kojarzyło się raczej ze szpitalnymi salami niż przytulnym domem.

Jakie kolory są ciepłe, a jakie zimne?

Barwy ciepłe są kolorami pochodnymi barwy czerwonej i żółtej. Czyli będę to na przykład czerwony, pomarańczowy, różowy, odcienie brązu, żółty, kanarkowy itd.

Barwy zimne natomiast to kolory pochodzące od niebieskiego i zielonego, czyli niebieski, granatowy, fioletowy, zielony, miętowy, pistacjowy itp.

 

Kolory w dziecięcym pokoju

Przyjrzyjmy się teraz bliżej poszczególnym kolorom.

Czerwony

Jest to trudny kolor. Intensywność czerwieni może sprawić, że będzie on męczący dla oczu. Zbyt duża ilość tego koloru może również wywoływać agresję. Dlatego jeżeli zdecydujecie się na te kolory, lepiej dobrać dodatki w tym kolorze (narzuta, komoda, poduszki), niż malować nim całą ścianę. Ewentualnie mogę być to akcenty na ścianie (czerwony kwiat, czy samochód).

Różowy

Ten kolor najczęściej gości w pokojach małych dziewczynek. Jest słodki i radosny. Jednak według badań, zbyt dużo różu może powodować niepokój. Dlatego też warto raczej wnieść go do pokoju w postaci dodatków niż malować nim całe ściany. Możesz jasnym różem pomalować jedną ścianę, jednak unikaj malowania całego pokoju.

Pomarańczowy, żółty

Pomarańczowy i żółty to pozytywne i wesołe kolory. Kojarzą się ze szczęściem i sprzyjają koncentracji. Jednak zbyt dużo żółtego lub pomarańczowego może być nadmiernie stymulujące, więc używaj ich jako kolorów akcentujących. Te dwa kolory można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów, między innymi w postaci mebli (np. krzeseł).

Niebieski

To bardzo lubiany kolor, zwłaszcza już u starszych dzieci. Ma wiele odcieni, dlatego każdy wybierze coś dla siebie. Uspokaja umysł i jest świetnym wyborem dla nadpobudliwych dzieci (np. z chorobą ADHD). Pozwala też szybciej zasnąć, dlatego możesz nim pomalować ścianę, gdzie stoi łóżko.

Zielony

To kolejny kolor, który nas uspokaja i wywołuje pozytywne emocje. Kojarzony z wiosną, od razu poprawia nam humor. Warto połączyć go z ciepłym odcieniem.

Fioletowy

Fiolet kojarzy się z rodziną królewską, a nawet kościołem, dlatego lepiej go unikać w pokoju dziecięcym. Ogólnie jest kolorem przytłaczającym i mimo żywej barwy, raczej smutnym.  Jednak możesz postawić na dodatki w tym kolorze – dywan, poduchy, pufy, zasłony.

 

Kolor pokoju, a wiek dzieci

Warto też zwrócić uwagę na wiek dziecka. Niemowlęta i małe dzieci nie widzą wszystkich kolorów, jak dorośli. Co więcej, według badań dziecko do 3 tygodni, nie widzi ich prawie w ogóle. Potem wyraźniej widzą barwy odważniejsze niż na przykład pastelowe. Zauważ u małych dzieci dobór kredek do rysowania – z reguły są to czarny, czerwony, fioletowy, ciemny zielony. U małych dzieci warto postawić na jaśniejsze ściany i mocniejsze akcenty w dodatkach.

U dziecka w wieku szkolnym warto postawić na kolory aktywizujące umysł, szczególnie na ścianie, gdzie stoi biurko. Mogą to być akcenty czerwonego, brązowego, pomarańczowego.

Warto postawić także na kolory, które będą “rosły” wraz z dzieckiem. Wypróbuj więc odcienie żółtego, zielonego, pomarańczowego, aby stworzyć idealne miejsce do zabawy, ale będzie też chętnie widziane, gdy dziecko pójdzie do szkoły. Inny wybór to odcienie brązów i złota, czy niebieskiego i bieli. Są to kolory lubiane przez małe dzieci, a nawet nastolatki.

 

Pamiętaj, że kolorów jest całe spektrum. Dlatego zabierz dziecko na zakupy i pozwól mu również zdecydować o kolorze. Jeśli będzie to kolor nieodpowiadający Waszym gustom, postaw na małą ściankę w tym kolorze, albo w miejscu przeznaczonym na zabawę. To w końcu pokój dziecka i warto, aby się w nim dobrze czuło.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót