Niebanalne wykończenie elewacji? Postaw na tapety

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Przed wiekami elewacja domu świadczyła o zamożności jego mieszkańców. Najmajętniejsi zatrudniali słynnych artystów, by dekorowali misternymi wzorami i płaskorzeźbami fasady kamienic i willi fabrykantów. Obecnie przy wykończeniu większości budynków inwestorzy stawiają na mało oryginalne rozwiązania jak tynk, farba elewacyjna czy ewentualnie siding. Jeśli nie chcemy by nasz dom, lub siedziba firmy powtarzały te nudne schematy, warto zainteresować się tapetami elewacyjnymi.

Tapeta na zewnątrz – czy to praktyczne rozwiązanie?

Większość osób jest mocno zaskoczona słysząc o tapetach elewacyjnych. Czytelnicy naszego bloga wiedzą już, że obecna technologia pozwala na kładzenie tapety nawet w miejscach tak wymagających jak ściana pod prysznicem, o czym pisaliśmy w tekście “Wszystko o tapetach do łazienki“. Jednak w polskich warunkach klimatycznych taka tapeta narażona jest nie tylko na działanie deszczu, ale również skrajnych temperatur, od przymrozków po letnie upały i promieniowanie UV, które w przypadku większości materiałów, dość szybko powoduje blaknięcie żywych barw i żółknięcie jasnych. Czy w związku z tym tapeta elewacyjna to ładne, ale mało praktyczne rozwiązanie generujące problemy i wymagające częstych wymian? Dzięki zastosowanej w nich nowoczesnej technologii, jest zupełnie przeciwnie. Innowacyjne produkty włoskiej marki Wall&Deco z kolekcji Out System, produkowane na bazie z włókna szklanego, mogą pochwalić się doskonałymi parametrami technicznymi. Nie tylko nie zmieniają barwy nawet po wielu latach bezpośredniego wystawienia na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, ale jednocześnie są odporne na pęknięcia spowodowane wahaniami temperatury, zadrapania, rozdarcia, a nawet na osadzające się na elewacji zanieczyszczenia atmosferyczne. Dodatkowo montaż tapet elewacyjnych jest bardzo szybki, i możliwe jest ich naklejenie na każdą powierzchnię, dzięki czemu bez wątpienia jest to najłatwiejszy sposób na błyskawiczną i ciekawą odmianę wyglądu ścian budynku.

Tapety elewacyjne – w jakich aranżacjach się sprawdzą?

Tapeta elewacyjna to niezwykle oryginalne rozwiązanie, które będzie idealnym wyborem, jeśli zależy nam na niebanalnym wykończeniu domu. Ze względu na mnogość wzorów, tworzonych przez genialnych włoskich designerów, każdy może znaleźć produkt pasujący do stylu w jakim chce wykończyć dom. Dla fanów aranżacji industrialnych polecić możemy na przykład tapety imitujące wygląd płyt betonowych, jak model LOOPHOLE, natomiast osobom szukającym subtelnego i romantycznego wzoru, z pewnością spodoba się tapeta FLO‘, czy delikatny motyw tapety AKANTHUS. Tapety mogą również być doskonałą alternatywą dla naturalnych okładzin ściennych takich jak drewno, jednak w przeciwieństwie do niego nie spróchnieje ona i nie będzie wymagać regularnych impregnacji.

Tapety elewacyjne najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach ścian. Można wykorzystać je oczywiście do pokrycia całej elewacji budynku, co niezwykle efektownie wygląda szczególnie w przypadku budynków nowoczesnych o prostej bryle. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrany wzór zagościł tylko na jednej ze ścian. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie tapety na ścianie, do której przylega taras, lub kącik w którym wypoczywamy. Tu warto zdecydować się na przykład na przyciągające wzrok motywy orientalne. Tapeta elewacyjna może być również dobrym pomysłem na wykończenie budynku od strony ruchliwej ulicy, gdzie nie tylko będzie zwracać uwagę przejeżdżających, ale również pozwoli wyeliminować problem nieestetycznego nalotu, który dość szybko pojawia się w takich miejscach na tradycyjnej elewacji i jest niezwykle trudny do usunięcia.

Szukając intrygującego i oryginalnego sposobu na wykończenie elewacji budynku, warto zainteresować si ofertą tapet elewacyjnych. Dzięki nim nie tylko wyróżnimy nasz dom, lub firmę na tle innych, monotonnych konstrukcji, ale jednocześnie zyskamy spokój na długie lata, dzięki wysokiej jakości tego innowacyjnego produktu.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót