Co na ścianę zamiast farby? Oryginalne pomysły na wykończenie ścian: tapety, okładziny i panele ścienne

Sposobów na wykończenie ścian jest wiele, a producenci oferują obecnie rozmaite materiały dające naprawdę spektakularne efekty dekoracyjne. Są dostępne w wielu kolorach oraz fakturach i mogą mieć różne wykończenie, od stylowego matu po elegancki połysk. Planując wykończenie domu czy mieszkania warto zapoznać się z innymi możliwościami niż farba, glazura czy płytki – jakie są alternatywy i gdzie można je zastosować? Przez lata we wnętrzach stosowano głównie farby i tynki dekoracyjne, nieco później królowała boazeria, a chwilę po niej glazura o połyskującym lub matowym wykończeniu, obecnie lista możliwych rozwiązań jest znacznie dłuższa. Tradycyjne malowanie ścian można dziś zastąpić między innymi okładzinami ściennymi o różnorodnych wzorach, które pomogą dopełnić aranżację wnętrza i staną się jego dodatkową dekoracją.

Tapety i fototapety – prosta alternatywa dla malowania ścian

Do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do upiększenia ścian niezmiennie zaliczają się tapety i fototapety. Ich największą zaletą jest dostępność wielu różnych wzorach – wybór spośród setek motywów, kolorów i faktur jest ogromny, co ułatwia dopasowanie ich do wnętrza. Zaletą tapet jest jednak nie tylko różnorodność, ale też dostępność i łatwość montażu – z odpowiednimi materiałami, narzędziami i odrobiną wolnego czasu poradzi sobie z nim nawet amator. Tapety, podobnie jak farby, są idealną opcją dla każdego, kto lubi częste zmiany. Tapetowanie to doskonała metoda na szybką metamorfozę wnętrza i świetny sposób na zmianę wystroju stosunkowo niskim kosztem.

Tapety są dostępne w wielu wariantach i dostosowane do różnych pomieszczeń. Oprócz tych klasycznych na rolce można znaleźć między innymi tapety wielkoformatowe, naklejki i fototapety ozdobione oryginalnymi grafikami, a nawet imitacje naturalnych materiałów. W dziecięcym pokoju można zastosować barwne tapety papierowe lub samoprzylepne ozdobione fantazyjnymi nadrukami i motywami z bajek, w sypialni i salonie tapety flizelinowe lub tekstylne z motywem roślinnym lub realistyczną grafiką, a w kuchni i łazience wodoodporne tapety winylowe lub te włókna szklanego odporne na szorowanie i wilgoć. Można z ich pomocą udekorować jedną ścianę lub całe pomieszczenie, w zależności od potrzeb i gustu. Te w jasnych kolorach pomogą rozjaśnić pomieszczenie i optycznie powiększyć przestrzeń, ciemne zadbają o przytulną atmosferę.

Efekty dekoracyjne 3D – aranżacje z wykorzystaniem paneli ściennych

Naturalne drewno, eleganckie szkło, a może praktyczny winyl lub przyjemna w dotyku tkanina? Wszystko to oferują panele ścienne, które są dziś dostępne w rozmaitych wariantach wykończenia. Można z nich ułożyć prostą kompozycję lub motyw geometryczny i stworzyć stonowany lub bardziej wyrazisty wzór w jednym lub kilku kolorach, zależnie od charakteru i wystroju wnętrza.

Panele winylowe do niedawna kojarzyły się głównie z panelami podłogowymi, jednak istnieją także te dedykowane ścianom. Mają pióro i wpust podobnie jak panele podłogowe, dzięki czemu po ułożeniu na ścianie tworzą jednolitą powłokę i są świetną alternatywą dla płytek czy szkła. Mogą imitować naturalne materiały, takie jak kamień czy drewno, ale są znacznie bardziej praktyczne. Mają podwyższoną odporność na ścieranie i są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, dlatego sprawdzą się m.in w kuchniach. W kuchniach można zastosować z również panele szklane, które sprawdzą się szczególnie w miejscach narażonych na wilgoć – są dostępne w wielu rozmiarach oraz wzorach.

W salonie znacznie lepiej sprawdzą się panele z drewna. To idealna opcja dla tych, którzy planują wystrój w stylu skandynawskim lub boho, drewno wspaniale podkreśli też charakter wnętrz w stylu industrialnym. Panele drewniane są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach oraz wielu rodzajach wykończenia – fornirowane, frezowane, a nawet w wersji paneli 3D. Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się drewno, dlatego można je zastąpić imitacją np. w formie paneli z lekkiego, ale trwałego poliuretanu. Panele imitujące drewno nie są bardzo drogie i można je samodzielnie dociąć oraz przytwierdzić klejem montażowym do wybranej ściany.

Po latach w cieniu boazeria ponownie wraca do łask, jednak w nieco innej formie. Jednym z wariantów są bardzo popularne w ostatnim czasie lamele – przestrzenne panele, które mogą być wykonane z różnych materiałów, od naturalnego drewna, po tworzywo sztuczne. Podobnie jak panele są montowane na klej i proste do ułożenia, a efekt jest naprawdę spektakularny. Lamele doskonale prezentują się w jadalni, w przedpokoju czy na ścianie za telewizorem lub za kanapą w salonie i są nie tylko piękną dekoracją, ale też zapewniają świetną izolację akustyczną. Podobną funkcję, jednak nieco inny efekt dadzą panele ścienne tapicerowane – idealne do pokoju dziecięcego czy sypialni np. jako forma zagłówka do łóżka.

Płytki ceramiczne, cegła i kamień dekoracyjny

Kolejną konkurencją dla farb i nieco droższą alternatywą dla tapet czy paneli są dekoracje ścienne z naturalnych materiałów – kamienia, cegły i ceramiki. Sprawdzą się do pokrycia całej ściany lub jedynie jej części np. w przedpokoju, przy kominku czy w jadalni i zawsze prezentują się imponująco, bez względu na to, na którą ścianę trafią. Kolejną opcją jest kamień polerowany w formie wielkoformatowych płyt, które są doskonałą opcją do nowoczesnych wnętrz oraz tych urządzonych w stylu glamour i będą dobry rozwiązaniem dla osób, które chcą wprowadzić do swojego domu odrobinę luksusu. Można je położyć samodzielnie, ale trzeb pamiętać, że kamień na ścianie trzeba zaimpregnować podobnie jak drewno.

Cegła i naturalny kamień doskonale prezentują się w klasycznych wnętrzach i w towarzystwie wystroju w stylu loftowym lub industrialnym i wbrew pozorom są w stanie stworzyć przytulną atmosferę. Można wybrać np. piaskowiec w formie plastrów przeznaczonych do ułożenia na ścianie lub stare cegły z rozbiórki, można też wyeksponować naturalne cegły, które często kryją się pod warstwą tynku np. w starych kamienicach czy loftowych mieszkaniach stworzonych w pofabrycznych wnętrzach. Kamień, podobnie jak drewno, występuje w wielu odcieniach, więc można wybrać jedną z wielu dostępnych barw – najlepiej tę, która pasuje kolorystycznie do aranżacji wnętrza. Tańszą i równie efektowną opcją są płytki gipsowe lub ceramiczne w kolorze i kształcie prawdziwej cegły oraz gotowe panele gipsowe imitujące cegłę, kamień, a nawet skałę – dostępne w większości sklepów budowlanych.

Tynk dekoracyjny i beton architektoniczny – efektowna dekoracja wnętrza bez użycia farb

Jednym z ciekawszych pomysłów na wykończenie ścian jest tynk strukturalny oraz tak modny w ostatnich latach beton architektoniczny, który ma imitować surowy beton i tworzyć nowoczesną, a jednocześnie elegancką dekorację. Różnorodna kolorystyka i faktura oraz różne efekty dekoracyjne pomogą ozdobić wnętrze w dowolnym stylu.

Tynk strukturalny jest zazwyczaj gipsowy – gips to materiał umożliwiający stworzenie z pomocą odpowiednich narzędzi dowolnej faktury na ścianie. Nałożenie tynku strukturalnego pozwala uzyskać np. efekt surowego betonu lub kamienia, ale też weluru, mchu, kory drzewa czy metalu pokrytego efektowną patyną. Po wyschnięciu są trwałe, odporne na wilgoć oraz zabrudzenia i przede wszystkim łatwe w utrzymaniu czystości. Tynki dekoracyjne najlepiej wyglądają po położeniu przez fachowca.

Betonowa ściana idealnie pasuje do industrialnych wnętrz oraz nowoczesnych aranżacji i wspaniale komponuje się z drewnem, jest też pięknym tłem dla roślin domowych. Można nim zastąpić farbę, ale też płytki, więc sprawdzi się zarówno w salonie czy przedpokoju, jak i łazience lub kuchni. Efekt betonu na ścianie można stworzyć z pomocą płyt montowanych na ścianach podobnie jak glazura, ale można też wykorzystać gotową mieszankę przeznaczoną do położenia na ściany podobnie jak tynk strukturalny. Może mieć delikatną fakturę lub pozostać idealnie gładki.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót