Abażur do lampy stojącej – stylowy dodatek do każdego wnętrza

Zanim lampy stały się modnym dodatkiem wykorzystywanym do dekoracji wnętrz, były przede wszystkim sposobem na oświetlanie pomieszczeń. Mowa tutaj nie tylko o lampach wiszących, ale też tych podłogowych, a nawet stołowych. Dziś lampy stojące mają przede wszystkim dekoracyjny charakter i służą jako uzupełnienie aranżacji wnętrz. Dzięki odpowiednio dobranym abażurom dają subtelne światło, dzięki czemu są idealnym towarzyszem do odpoczynku, relaksu czy nocnych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

Lampy, a w zasadzie klosze i abażury do lamp, stały się stylowym dodatkiem, który sprawdza się w każdym wnętrzu, bez względu na jego rozmiar i styl. Aby podkreśliły aranżację i stworzyły z nią spójną całość, muszą jednak pasować do reszty wystroju.

Krótka historia abażuru

Historia lamp stołowych oraz lamp stojących i wiszących jest długa i całkiem ciekawa, ale jeszcze ciekawsza jest historia ich najbardziej dekoracyjnego elementu, czyli abażuru. W najprostszym tłumaczeniu abażurem nazywana jest ozdobna osłona lampy, jednak nie zawsze tak było. Dawniej abażurem nazywano niewielki świetlik w suficie, który wprowadzał światło do pomieszczenia. Nazwa pochodzi z języka francuskiego ( “abattre” – rzucać w dół, spadać, “jour ” – światło dzienne) i została zapożyczona w drugiej połowie XIX wieku.

Pierwsze klosze do lamp były wykonane z naturalnych materiałów, później pojawiło się szkło, a jeszcze później abażury tekstylne oraz te wykonane z metalu i tworzyw sztucznych. Z biegiem lat lampa z abażurem stała się obowiązkowym elementem dekoracyjnym w naszych domach.

Czym się różni klosz od abażuru?

To nie podstawa lamy, ale jej oprawa najbardziej zwraca na siebie uwagę. Jako oprawę do lampy możesz wybrać klosz lub abażur – te dwa pojęcia często są używane zamiennie, jednak w rzeczywistości nieco się od siebie różnią. Na czym polega ta różnica?

Klosze do lamp są oprawą dla źródła światła, mają za zadanie przede wszystkim osłaniać ukrytą pod nimi żarówkę oraz rozpraszać światło i mogą być zarówno pełne, jak i otwarte, z kolei abażur do lampki służy do ukierunkowania źródła światła oraz stłumienia go i z reguły jest większy oraz bardziej zdobny od klosza. Poza funkcją abażury różnią się od kloszy także rodzajem materiału, z jakiego są wykonane. W przypadku abażurów najczęściej jest to ażurowy materiał, między innymi wiklina, rattan i sznurek lub tkanina – abażur może być np. jedwabny, aksamitny lub lniany, zarówno jednolity, jak i wzorzysty, klosze są zazwyczaj szklane, metalowe lub wykonane z tworzywa sztucznego.

Abażury – dodatek, który pomoże odmienić wygląd wnętrza

Abażur to wspaniała dekoracja, która wraz z odpowiednim oświetleniem jest w stanie całkowicie odmienić wnętrze i panującą w nim atmosferę. W przypadku lamp stojących, które nie oświetlają, ale doświetlają pomieszczenie, to właśnie abażur tworzy przytulny nastrój i w towarzystwie pozostałych dodatków uzupełnia wystrój wnętrza, tworząc spójną aranżację.

Drobne dodatki i elementy dekoracyjne są najprostszym sposobem na to, aby w kilka chwil odmienić wygląd domu. Obok tekstyliów i rozmaitych bibelotów to właśnie oświetlenie jest jednym z najprostszych sposobów na wprowadzenie zmian. Z pomocą lampy z dekoracyjnym abażurem możesz w prosty sposób zmienić charakter pomieszczenia, oświetlić miejsca, na które chcesz zwrócić uwagę, a nawet wydzielić strefy np. jadalnię czy kącik do wypoczynku w salonie.

Abażur do lampy – elegancki i stylowy czy nowoczesny i designerski?

Jeśli zależy Ci, aby lampa prezentowała się jak najlepiej, powinna być dopasowana do stylu, jaki panuje we wnętrzu. Wybierając lampy w stylu pasującym do swojego domu, jesteś w stanie stworzyć stylową i funkcjonalną dekorację. Stylistyka klosza powinna być dopasowana do pozostałych elementów wystroju i dodatków. Szeroki wybór lamp i bogata oferta abażurów umożliwia dobranie oświetlenia do wszystkich wnętrz – w stylu retro, klasycznym, prowansalskim, rustykalnym, a także w stylu glamour i nowoczesnym.

Aby znaleźć klosz lub abażur pasujący do wnętrza, nie trzeba długo szukać. Obecnie asortyment obejmuje dziesiątki wzorów, które bez problemu można dopasować do dowolnej aranżacji. Możesz wybierać spośród eleganckich i funkcjonalnych, szklanych i metalowych kloszy oraz abażurów z rattanu, wikliny, a nawet papieru, do łask wracają również abażury tekstylne, które jeszcze do niedawna kojarzyły się wyłącznie z sielskimi klimatami i stylem vintage.

Szkło i metal to idealna opcja do nowoczesnych aranżacji, szczególnie w towarzystwie dekoracyjnych żarówek. Tekstylne abażury są idealnym sposobem na podkreślenie klasycznego wystroju, stylizowanych mebli oraz wnętrz w stylu retro. Z kolei naturalne materiały sprawdzą się wszędzie tam, gdzie króluje styl boho, romantyczny styl rustykalny czy świeże i jasne aranżacje w stylu skandynawskim. Marzysz o czymś bardziej oryginalnym i nietuzinkowym? Śmiało! Patrząc na to, co oferują dziś sklepy, ogranicza Cię jedynie wyobraźnia i zawartość portfela.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru abażuru?

Wybierając abażur warto wziąć pod uwagę jego rozmiar – powinien pasować do wielkości pomieszczenia i samej lampy. Zarówno lampa stojąca, jak i sam abażur, potrzebują odrobiny przestrzeni, aby dobrze się prezentowały – wciśnięte w kąt nie będą wyglądały najlepiej.

Aby lampa pasowała do wnętrza i spełniała swoją funkcję, należy szczególną uwagę zwrócić na kolor oprawy – ciemny abażur stłumi światło, jasny je rozproszy. Salon czy jadalnia zazwyczaj nie potrzebują intensywnego światła, dlatego można tutaj z powodzeniem postawić na ciemniejszą oprawę, która stworzy przytulną atmosferę, jednak w przypadku lampek nocnych czy lamp gabinetowych, które bardzo często służą do pracy, nauki lub czytania, znacznie lepiej sprawdzi się jaśniejszy abażur lub szklany klosz.

Ważna jest też wielkość żarówki, którą będzie osłaniał oraz jej kształt, warto też sprawdzić, jaki jest jej gwint – od tego może zależeć konstrukcja i sposób montażu klosza. Zdarza się, że abażur jest mocowany na oprawie żarówki, dlatego w razie wątpliwości sprawdź, jaki jest jej rozmiar – z reguły jest to e14 lub e27, ale lepiej się upewnić.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót