Dodatki na ścianę — trudna sztuka wyboru

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Nawet miłośnicy minimalistycznych wnętrz muszą przyznać, że dodatki dekoracyjne w mieszkaniu mają znaczenie. Nadają one pomieszczeniu ciepła i przytulności a dodatkowo pomagają wprowadzić dodatkowy kolor łamiący monochromatyzm nowoczesnych wnętrz.

Dodatki na ścianę zmieniają wszystko

Projektanci wnętrz przykładają ogromną wagę do dodatków, szczególnie takich, które umieszcza się na ścianach. Sprawdzają się one przede wszystkim w wysokich mieszkaniach, gdzie obszerna powierzchnia ściany tworzy kolorystyczne bariery. Dodatkami umiejętnie rozprowadzonymi na ścianach tworzymy iluzje optyczne, obniżamy sufit, budujemy kolejne strefy rozdzielające funkcjonalne części pomieszczenia.

Do najpopularniejszych dodatków na ścianę należą: lustra, obrazy, grafiki, półki, kwiaty, tapety, tkaniny. Umiejętność ich prawidłowego rozmieszczenia jest sztuką, która wielu osobom może sprawić prawdziwy problem. Dlatego projektanci wnętrz zalecają rozwieszanie dodatków zawsze w obszarze poszczególnych mebli czy sprzętów. Tworzymy w ten sposób bloki aranżacyjne i dopasowujemy je nawzajem do siebie.

Lustra na ścianę w salonie

Lustro jest niezwykle wdzięcznym dodatkiem. Co powiesić na ścianę w ciemnym, nasyconym barwami salonie? Lustro! Umieszczone naprzeciw okna zbiera światło i rozprasza je na całą powierzchnię. Tradycyjnie lustra umieszcza się nad kominkiem, komodą czy sofą. Bardzo ciekawym zabiegiem jest ustawienie go tak, by odbijał w swojej tafli przedmiot. Może to być obraz czy rzadki wazon.

Lustro może stać się też głównym elementem dekoracyjnym w pomieszczeniu, np. poprzez połączenie kilku różnych wielkością i ramami lustrzanych tafli. Obrazy odbite w lustrach, kolorowe bliki, ruch będą tworzyły barwną mozaikę. Wielokrotnie powtarzana zasada mówi, że lustra są niezwykle przydatne w małych pomieszczeniach. Poprzez zwielokrotnienie obrazu optycznie je powiększą i nadadzą głębi.

Napisy na ścianie

Ciekawym dodatkiem do umieszczenia na ścianie jest grafika w postaci napisu, zdania, motta czy bon mot’u. Może to być osobiste przesłanie do gości, czy tekst motywacyjny skierowany do mieszkańca domu. Stanowi on nie tylko element wystroju, ale też jest świetnym sposobem na podtrzymanie rozmowy. Wyszukana czcionka i trafna treść łączą w jedno ozdobę i zawartość.

Obrazki na ścianie

Obrazy, plakaty, grafiki, ilustracje to ścienne dodatki, które znamy od zawsze. Jednak w powodzi niezmierzalnej ich ilości trudno wybrać takie, które będą podobały się wszystkim. Dlatego najlepiej kierować się własnym poczuciem smaku i zawiesić na ścianie dokładnie tak obraz, który poruszy nasze emocje. A reszta sama się dopasuje.

Nie tylko plakaty i grafiki w ramkach potrafią ozdobić ścianę. Ciekawym dodatkiem są tapety. Niezależnie od tego, czy jest to fototapeta, czy wzorzysta tapeta, taka jak tapeta Blara Wallcraft. Jeśli położymy ją tylko na części ściany, z pewnością stanowić będzie ona dodatek przyciągający wzrok. Jeśli chcemy tapetą ozdobić ścianę, idealnie sprawdzi się tapeta glamour.

Niezależnie od tego, czy powiesimy ogromne lustro, czy nakleimy samoprzylepną naklejkę z mapą świata, dodatek na ścianę doda jej charakteru. Jednak wybranie odpowiednich dodatków jest trudną sztuką. Co zrobić, by nie przesadzić? Kierować się swoim dobrym smakiem. Dzięki temu ściana nabierze charakteru. Nadadzą je dodatki.

Więcej inspiracji znajdziesz na naszym Instagramie lub Facebooku!

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót