Tapeta glamour – do jakich wnętrz pasuje?

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Styl glamour powstał w XX w. jako opozycja do wszechobecnego wówczas minimalizmu. Główną inspiracją tego stylu jest epoka baroku, ale nieco unowocześniona. Pomieszczenia w stylu glamour przyćmiły prostotę i surowość wnętrz swoim bogactwem i przepychem. Bogate zdobienia oraz wyszukane dekoracje urzekły jego fanów. Proste dotychczas formy i linie zastąpiono falami, zaokrągleniami i różnymi załamaniami, co zdecydowanie ożywiło wnętrza. Jedną z najgłówniejszych cech tego stylu są florystyczne zdobienia, najczęściej w postaci liści akantu. Całość dopełnia bogata sztukateria, która najczęściej znajduje się na suficie oraz jako dodatek do różnych przedmiotów. Obecnie styl ten powraca w łaski fanów wystrojów wnętrz w postaci przeróżnych dodatków. Przyjrzymy się jednemu z nich, a mianowicie tapetom, które subtelnie podkreślają styl pomieszczenia. Warto więc dobrze ją dopasować do całości, by wszystko idealnie się komponowało.

Jak wygląda tapeta glamour?

Tapeta w stylu glamour jest najczęściej, z racji swojego stylu, bardzo ozdobna. Jej główne motywy to kwiaty lub inne bogate i wyraziste ornamenty. Częstym dodatkiem do takiego wzoru są elementy świecące. I mogą to być kolory srebra lub złota, ale także mieniący się tysiącem barw brokat, który doskonale wpisuje się w ówczesny trend. Kolory, które przeważają na całości tapet to beże, czerń, biel czy stonowany fiolet lub róż. Doskonale zgrywają się one z ekspresyjnymi zdobieniami i całość nie nabiera pretensjonalnego wyglądu, tylko gustu i smaku. Wzory na tapetach są bardzo bogate i mnogie. Blask w tym stylu jest bardzo podkreślany i eksponowany. Liczne świecące dodatki są chętnie widziane w zdobieniach stylu glamour.

Tapeta glamour do salonu

Różne rodzaje tapet będą pasowały do różnych pomieszczeń. Ważny jest wystrój pomieszczenia, tak żeby tapeta zgrywała się z całością. Gdy postawimy na tapetę glamour, czyli bardzo zdobną, warto pozostałą część miejsca, gdzie znajdzie się tapeta zaaranżować trochę minimalistycznej, żeby uniknąć jarmarcznego efektu. Owszem, czasem cały pokój w stylu glamour wygląda bardzo gustownie, jednak należy pamiętać, że są to zazwyczaj duże przestrzenie, w których cały przepych mebli i ozdób rozkłada się równomiernie. Należy więc pamiętać, że styl ten dawkować odpowiednio do wielkości pomieszczenia. Sama tapeta będzie doskonałym dodatkiem aranżującym pomieszczenie na nowoczesną formę tego stylu. Powstanie wtedy idealny kontrast między dwoma formami i dzięki temu tapeta zostanie jeszcze bardziej wyeksponowana, a nie przytłumiona przez resztę dodatków w pomieszczeniu.

Klasyka w kuchni

Najciekawszym zestawieniem, który można znaleźć się w kuchni w stylu glamour jest czarno-biała tapeta. Można umieścić na jednej ścianie, by dawała ciekawy efekt ozdobny. Wzór ten jest bardzo klasyczny, więc sprawdzi się w wielu kuchniach. Kolorystycznie najbardziej będą do niej pasowały mebel w tych samych kolorach. Często można je mieszać ze sobą, tworząc spektakularny kontrast. Należy pamiętać, że nie najlepiej będą się prezentować na jej tle meble w kolorze brązów. Do nich zdecydowanie bardziej udanym zestawieniem będzie tapeta wzorzysta. Do niej natomiast warto dobrać proste meble z gładkim frontem, żeby nie działo się zbyt wiele w jednym miejscu. Zdobny wzór zdecydowanie bardziej wyodrębnia się w zestawieniu z czymś prostym.

Błysk w łazience

Wybierając tapetę do łazienki, a także do kuchni, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale także na użyteczność. Pomieszczenia te łatwo ulegają zawilgoceniu, warto więc żeby tapeta, która się tam znajdzie była z materiału odpornego na takie niedogodności. Różne sklepy najczęściej posiadają osobne kategorie z właśnie takimi tapetami, specjalnie przeznaczonymi do tych pomieszczeń. Kolorystycznie tapeta do łazienki najlepiej sprawdzi się w kolorach bieli, szarości lub jasnych różów. Będą się one bardzo ładnie komponować z białymi meblami i różnymi jasnymi dodatkami. Taka łazienka będzie się wydawać bardzo delikatna i przejrzysta. Bardziej odważnym elementem będzie tapeta w kolorze złota, która nada świetlistości pomieszczaniu i również idealnie skomponuje się z białymi meblami.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót