Jak dopasować dywan do wnętrza salonu?

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Dywan dodaje każdemu pomieszczeniu przytulności. Design, jaki możemy uzyskać dzięki nowoczesnym i modnym dywanom sprawia, że jest to idealny dodatek w każdym mieszkaniu. Jeśli szukamy komfortu, to powinniśmy postawić na dywan w miejscu, gdzie wypoczywamy!

Idealny dywan to komfort mieszkania.

Urządzenie salony nie jest wcale takie proste jak mogłoby się to wydawać. Powoduje to wiele elementów. Wśród nich jest wybór dywanu. Trzeba wiedzieć, że jest to niezwykle kluczowe. Od jego wyboru zależy nie tylko wygląd samego salonu, ale także komfort mieszkania.

Mały czy duży?

Decydując jaki dywan do salonu wybrać w pierwszej kolejności należy zastanowić się nad jego rozmiarem. Do wyboru są dywany zarówno w wersji mini, jak i maxi. Oczywiście wielkość dywanu uzależniona jest od wielkości salonu. Jednak nie tylko. Ważny jest także styl salonu. Pamiętać też należy o kilku ważnych zasadach. Na przykład w przypadku dużego salonu odległość między drzwiami a dywanem wynosić powinna ok. 90 cm. Wszystko to oczywiście ze względów praktycznych. Dzięki temu możliwe jest swobodne zamykanie i otwieranie drzwi.

Istotna jest także właściwa kompozycja dywanu i mebli. W przypadku sofy czy foteli dwie przednie nogi powinny stać na dywanie. Dzięki temu nie ma się wrażenia, że dywan jest za mały, a cala kompozycja wygląda niezwykle elegancko i estetycznie.

Inaczej jest w przypadku małych salonów, a tym samym małych dywanów. W takich przypadku dywan może być położony swobodnie wokół mebli. Jeśli chodzi o rozmiary dywanów, to warto dodać jeszcze, że dywany małe najlepiej pasują do salonów w stylu skandynawskim. Duże natomiast do salonów w stylu klasycznym.

Postawić na design

Oprócz kwestii praktycznych, niezwykle ważny jest także sam design dywanu. Zarówno kolor, jak i wzór dywanu musi komponować się z całym wystrojem salonu. Trzeba jednak wiedzieć, jakie wrażenia optyczne wywołują poszczególne barwy. Dywan jasny sprawi, że salon będzie optycznie wyglądał na większy. Przeciwnie jest w przypadku ciemnego dywanu. Jeśli chodzi o wzory to jeszcze kilka lat temu modne były kwiatowe dywany. Dziś ustępują swojego miejsca innym wzorom. Przede wszystkim największą popularnością cieszą się wzory geometryczne.

Ważny jest materiał

Wybierając dywan do salonu, nie można zapomnieć, aby postawić na materiał o dobrej jakości. Dobrym pomysłem jest wybór dywanu o niskim runie oraz silikonowym spodzie. To praktyczne rozwiązanie.

Taki dywan jest przede wszystkim łatwy w czyszczeniu. Poza tym poprzez posiadanie warstwy antypoślizgowej jest bezpieczny. Przy wyborze dywanu uwagę zwrócić należy także na jego gramaturę. Im wyższa tym lepiej. W takim przypadku dywan będzie odporny na odkształcenia oraz będzie po prostu trwalszy.

Generalnie największą popularnością cieszą się dywany wykonane z takich materiałów jak wełna, polipropylen, wiskoza oraz jedwab. Dywany z tego ostatniego materiału są najbardziej luksusowe.

Więcej inspiracji znajdziesz na naszym Instagramie lub Facebooku!

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót