Rozmiar ma znaczenie – czyli jak nie popełnić błędu przy wyborze dywanu

dywan i jego wielkość

O atrakcyjności wnętrza każdego rodzaju decydują jednak dodatki, spośród których dywan ma zdecydowanie największy wpływ na zachowanie spójności stylistyki wnętrza.

Jeśli chodzi o urządzanie wnętrz, miewamy różne gusta. Jedni będą dobrze czuć się jedynie we wnętrzu industrialnym, kolejni kochają glamour, a jeszcze innym podobają się wyłącznie wnętrza w stylu cottage, rodem z Ani z Zielonego Wzgórza.

Choć wiele czasu poświęcamy, by dobrze dobrać wzór i materiał, z jakiego jest wykonany, niewielu z nas zastanawia się tak naprawdę nad jego wielkością, a jest to ten właśnie element, od którego powinniśmy zacząć szukanie dywanu idealnego.

Jak nie popełnić dywanowego faux pas, czyli parę słów o rozmiarze

Dywan to kropka nad i w urządzaniu wnętrz. Rzadko kiedy zaczynamy więc projekt od niego. I bardzo dobrze, bowiem zdecydowanie łatwiej jest dobrać odpowiedni rozmiar, gdy wiemy już, jakie będą pozostałe elementy wnętrza, a nade wszystko jego funkcja.

W salonie najbardziej poczytne miejsce zajmuje zwykle zestaw wypoczynkowy. Wielkość dywanu musimy więc dobrać do rozstawienia sofy i ewentualnych foteli. Dobrze byłoby, by dywan sięgał około 20 cm pod meble, które będą tym samym przytrzymywać go w miejscu.

Jeśli marzy nam się niewielki, włochaty dywanik umiejscowiony pod stolikiem kawowym, koniecznie zadbajmy o umieszczenie pod nim maty antypoślizgowej. Nie przesadźmy również z niewielkim rozmiarem, salon to miejsce reprezentacyjne i dobre proporcje muszą być tu zachowane. Źle będzie wyglądał zarówno zbyt duży, jak i za mały dywan.

Przytulny dywan do sypialni

Dywan w sypialni, prócz tego, że ma zdobić, musi umilać nam poranne wstawanie. Jego rozmiar powinien być więc o co najmniej 100 cm większy niż rozmiar naszego łóżka tak, by po każdej stronie znalazło się miejsce na spragnione rano miękkości stopy. W ten sposób zadbamy o to, by pierwszy krok w nowy dzień był zawsze przyjemny i łagodny.

Dywany w jadalni

Jadalnia to miejsce, w którym w naturalny sposób najłatwiej o plamy i zabrudzenia. Tutaj też bardzo ważna jest wygoda użytkowania. Wybierzmy więc dywan płasko tkany, po którym swobodnie będziemy mogli przesuwać krzesła. Błędem jest dobieranie dywanu zbyt małego, przy którym nogi odsuwanego od stołu krzesła zahaczają o jego krawędź.

W niedługim czasie może to spowodować nie tylko jego zniszczenie, ale też być przyczyną groźnych potknięć i upadków. By swobodnie rozmieścić wokół stołu odsunięte krzesła, dobierzmy dywan wystający poza stół o minimum 60-80 cm z każdej strony.

By zachować proporcje pomieszczenia i zapobiec powstawaniu odgnieceń od stojących pod ścianami mebli, powinniśmy dobrać rozmiar dywanu tak, by zachować co najmniej 70 cm odstępu od każdej ze ścian. Natomiast jeśli dywan ma służyć przede wszystkim ukryciu niezbyt ładnej podłogi, musimy pomyśleć o znacznie większym rozmiarze.

Najlepiej, by sięgał on niemal do samych krawędzi podłoża i tym samym stanowił dominujący element poziomy we wnętrzu. Tylko wtedy nasze zamierzenie będzie osiągnięte i będziemy mogli cieszyć się z odmiany osiągniętej w tak prosty sposób.

Odpowiednio dobrany rozmiar dywanu to połowa sukcesu. Teraz możemy zająć się wyborem kolorów i wzorów. Dywan ma stanowić dopełnienie aranżacji pomieszczenia. Pamiętajmy o tym, jak ważna jest jego wielkość.

Sprawdź inne nasze inspiracje na Instagramie i Facebooku!

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót