Jak modnie ozdobić ściany

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Aranżując wnętrze nie można zapomnieć o znaczeniu dodatków. Zwykle skupiamy się na tym, aby farba do ścian pasowała do koloru podłóg oraz do mebli, które mamy zamiar wstawić. Część osób też chce optycznie powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń, właśnie wykorzystując do tego celu kolorowe farby czy tapety naścienne. Jednak ściany pomalowane tylko farbą, nawet jeśli dostawione są do nich meble mogą wydawać się puste. Jak temu zapobiec?

Odpowiedzią są tapety! Jeszcze do niedawna kojarzyły się z ostatnią deską ratunku dla krzywych i nierównych ścian, na których żadna farba nie chciała wyglądać dobrze. Jednak obecnie jest to bardzo modny dodatek, który pozwala na aranżację przestrzeni z klasą. Mogą one stanowić tło albo główną dekorację nawet w tak niepozornym miejscu jakim jest przedpokój, który zwykle jest pomieszczeniem dość małym, a bardzo często też źle oświetlonym. Kolorowe wzory mogą radykalnie zmienić takie miejsce w przytulne wejście do mieszkania. Z kolei wzorzyste dekoracje mogą igrać ze wzorkiem i sprawić, że przedpokój wyda się dużo większy niż faktycznie jest.

Klasyczna czy najmodniejsza?

Zawsze podczas urządzania wnętrza pojawia się pytanie czy stawiać na klasyczne, ale też długotrwałe i nigdy nie wychodzące z mody rozwiązania, czy może wybrać to co jest obecnie modne? W przypadku tapet też można znaleźć wzory dość uniwersalne jak i szalone, a z uwagi na przygotowane wcześniej na jej powierzchni wzrory czas potrzeby na zmianę aranżacji wnętrza jest dużo szybszy, niż malowanie wzorów pędzlem i farbą. Zatem nawet jeśli najbardziej podoba nam się obecnie modny wzór – warto zaryzykować. Poza tym nigdy nie ma pewności czy czasem ten wzór nie zostanie nowym klasykiem.

Najmodniejsze wzory

Trendy w aranżacji wnętrz, w tym w elementach wystroju zmieniają się co roku. Obecnie wśród tapet bardzo popularne są wzory geometryczne, zwłaszcza aranżacja jak z ula. Tapeta o strukturze plastra miodu może mieć różne kolory. Bardzo popularna jest biało-czarna, która pasuje do drewna czy metalu, a więc choćby do szafki na buty i metalowego stojaka na parasole. Taki wzór jest też uznawany za subtelny i lekki, a więc nie zmniejszy przedpokoju.

Kolejny popularny motyw to malowanie piórkiem, czyli tapety z bardzo lekkim wzorem, niemalże szkicem. W tej formie najpiękniej prezentują się kwiaty. Można wręcz przebierać w kolorystyce takich tapet, ale też same kwiaty malowane w ten sposób mogą być z różnych gatunków, przez co każda tapeta wygląda inaczej. Uniwersalne odcienie tapety jak choćby biel, czerń, szarość i beż można łączyć z innymi, mocniejszymi kolorami tworząc kontrast. Można więc użyć tej tapety na jednej np. najdłuższej ścianie, a pozostałe pomalować na żywszy kolor.

Nie można zapomnieć o fototapetach przedstawiających krajobraz. Bardzo modne są ostatnio lasy i zwierzęta leśne. Takie tapety są jednak z reguły ciemne, a więc do bardzo małego przedpokoju się nie sprawdzą. Za to do takiego pomieszczenia można wybrać bardziej jasny krajobraz jak np. widok białego tarasu z którego wychodzi się wprost na plażę. W ten sposób rozjaśnimy i optycznie powiększymy przestrzeń.

Rośliny na tapecie

Tapety ze wzorem szkicowanych roślin są obecnie hitem. Pięknie wyglądają i można je położyć w większości pomieszczeń, nawet tak małych jak przedpokój. A do tego nie przytłaczają, więc można je kłaść na wszystkie ściany lub tylko jedną. Również kolorowe i wzorzyste tapety w kwiaty: czy to ogromne kwiaty, czy tzw. łączka są bardzo ciekawym elementem wystroju wnętrza. Popularne zrobiły się tapety z kwiatami na ciemnym tle. Jednak te powinny stanowić tylko akcent, a nie tło całych ścian, ponieważ mogą nas przytłaczać.

Półki i półeczki

Wiele osób zawiesza półki z praktycznych względów, aby mieć więcej miejsca na przechowywanie choćby książek. Zamiast wybierać typowe półki można kupić choćby taką w kształcie plastra miodu, z metalowymi drucikami zamiast boków i drewnianymi półkami. Taki model jest niezwykle popularny, ale może być też różnorodnie zaaranżowany. Od przechowywania na nim książek po ustawienie doniczki z sukulentem. To rozwiązanie jest także niezwykle popularne, a same doniczki mogą być także elementem dekoracyjnym. Z kolei sukulenty to rośliny nie wymagające dużego nakładu środków i czasu do pielęgnacji, więc każda osoba sobie z nimi poradzi.

Lustra i obrazy w zdobionych ramach

Lustra czy obrazy zawieszone na ścianie to klasyka dodatków ściennych. Nawet osoby, które mają bardzo nowocześnie urządzone mieszkanie mogą dodać choć jedno lustro w eleganckiej, ale mało zdobnej ramie. Z kolei do klasycznych wnętrz czy też pomieszczeń gdzie nie ma zbyt wielu dekoracji dodanie większego obrazu w barwnych kolorach sprawi, że taki pokój będzie miał w sobie więcej ciepła. Ponadto obrazów jest bardzo wiele, więc sam ich motyw przewodni można z łatwością dopasować do całej stylizacji wnętrza.

 

Zatem, nie tylko farba powinna zdobić ścianę, jeśli chcemy mieć modne mieszkanie.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót