Na krawędzi – listwy dekoracyjne w pomieszczeniach mieszkalnych

listwy dekoracyjne

Marząc o pięknie urządzonym mieszkaniu, skomponowanym idealnie w naszym stylu jakoś nie zamieszczamy w naszych wizjach plątaniny kabli wijącej się pod ścianami, czy nieestetycznych brzegów paneli. Przypodłogowe listwy dekoracyjne pozwalają nam pięknie wykończyć brzegi pomieszczenia, schować za nimi przewody elektryczne, a także mogą podkreślić obrany styl – warto więc przyjrzeć się dokładniej rodzajom wykończeń, oferowanych nam przez ten segment rynku.

Przypodłogowe listwy dekoracyjne dzielimy ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Warto dobrze rozważyć wybór w zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Można je łączyć razem ze sztukaterią lub zrobić z nich ciekawy akcent łączący ścianę z podłogą.

Listwy dekoracyjne z PCV

Najbardziej popularne ze względu na niską cenę.  Ich trwałość nie jest jednak tak duża, jak listew wykonanych z innych materiałów. Możemy wybierać spośród modeli o kolorystyce jednolitej, jak i drewnopodobnych, dzięki czemu z łatwością dobierzemy je do podłogi. Montaż również nie jest trudny – listwy montuje się w narożnikach dzięki dedykowanym łącznikom. Podobnie, jeśli zdecydujemy się za jakiś czas przemalować ściany, listwy zdemontujemy na czas remontu bez żadnego problemu, po czym możemy je zamontować ponownie. Jeśli nasze mieszkanie wykańczamy jak najmniejszym kosztem jest to zdecydowanie najlepszy wybór.

Listwy MDF

Lakierowane lub pokryte drewnopodobną okleiną listwy MDF cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Niedrogie, dostępne w szerokiej gamie wzorniczej i dowolnym kształcie stanowią jeden z najczęściej wybieranych elementów wykończeniowych. Ze względu na materiał wykonania wiele osób obawia się o wodoodporność listew tego rodzaju. Producenci starają się zaradzić obawom konsumentów, pokrywając listwy specjalnym impregnatem. Kupując listwy tego rodzaju miejmy również na uwadze, że MDF nie jest materiałem twardym. Całe szczęście listwy w miejscu swego położenia, na styku między ścianą a podłogą, nie są zbyt narażone na uszkodzenia. Co innego, jeśli posiadamy w pomieszczeniu wystający narożnik – wtedy warto pomyśleć o listwach z materiału nieco twardszego.

Listwy drewniane

Drewno jest już zdecydowanie bardziej szlachetnym materiałem niż PCV czy MDF. Trudno wyobrazić sobie podłogę pokrytą drewnem wykończoną inaczej, niż właśnie z pomocą listew drewnianych. Listwy drewniane również dostępne są w ogromnym wyborze kształtów. Można je zakupić zarówno w sklepie budowlanym, jak i zamówić u stolarza, co daje nam nieskończone możliwości aranżacyjne. O listwy drewniane trzeba jednak dbać poprzez regularne lakierowanie – nie każdemu przypadnie to do gustu.

Listwy metalowe

Wykonane ze stali lub aluminium, będą pasować przede wszystkim do wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, lub industrialnym. Odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i temperaturę. Znajdują zastosowanie również w pomieszczeniach biurowych i profesjonalnych kuchniach restauracyjnych, zaspokoją więc oczekiwania nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Po więcej inspiracji wejdź na naszego Instagrama i Facebooka!

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót