Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów, dzięki którym Twój dom stanie się przytulnym domem. Odpowiednie oświetlenie ułatwia wykonywanie zadań, sprawia, że ​​czujesz się bezpieczniej i wygodniej, a Ty możesz w pełni cieszyć się pięknem swojego domu.  Każde pomieszczenie ma jednak specyficzne i niepowtarzalne potrzeby w zakresie oświetlenia ogólnego i akcentującego. Oto kilka wskazówek i pomysłów, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania oświetlenia w różnych pomieszczeniach. Jeśli nie masz pewności, jakiego rodzaju oprawy oświetleniowej potrzebujesz lub po prostu szukasz inspiracji, poświęć kilka minut na przejrzenie tego przewodnika!

Oświetlenie na schodach, holu

Na schodach i w holu oświetlenie jest bardzo ważnym elementem. Aby zapewnić podstawowe oświetlenie, powieś pośrodku tradycyjny żyrandol, elegancką współczesną lampę dekoracyjną wiszącą lub lampę na ścianie. Stworzysz w ten sposób również przyjazny klimat. Schody możesz oświetlić halogenowymi światłami, włączającymi się na ruch. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze i będzie fajnym gadżetem.

Przy schodach i w holu możesz również powiesić lustra, które będą również ładną dekoracją i rozświetlą bardziej pomieszczenie.

Staraj się dopasować element dekoracyjny do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży żyrandol lub za wielkie lustra nie będą ładnie wyglądały. Jeśli masz dużą przestrzeń, także za małe dodatki nie będą wyglądały ładnie. Dlatego upewnij się, że proporcje wielkości są prawidłowe. Jeżeli będziesz widział żyrandol z góry, upewnij się, że wygląda on ładnie również z góry.

Pamiętaj, że w trosce o bezpieczeństwo schody powinny być oświetlone u góry i u dołu.

Jeśli mocujesz oświetlenie na ścianie, pamiętaj, aby było ono wyżej od oczu, aby nie przeszkadzało i nas nie raziło.

Oświetlenie pokoju

Użyj oświetlenia, aby poprawić atmosferę swojego pokoju oraz wydobyć co najlepsze ze swojej przestrzeni życiowej. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możesz wydobyć akcenty z tekstury ścian, obrazów.

Różnorodne typy opraw oświetleniowych sprawdzą się zarówno w przypadku oświetlenia ogólnego, jak i akcentującego.

Użyj wbudowanego oświetlenia, aby oświetlić ogólny obszar pomieszczenia. Oprawy przysufitowe, kinkiety ścienne i lampy wewnętrzne są również doskonałym wyborem i zapewniają bogate oświetlenie. Oprawy te są nie tylko elementami dekoracyjnymi, ale są idealnymi źródłami oświetlenia zadaniowego do czytania lub grania w gry.

Podczas gdy tradycyjne żyrandole pozostają najpopularniejszą formą oświetlenia ściennego, bardziej współczesne kinkiety ścienne zyskują popularność jako oświetlenie akcentujące.

Wypróbuj oświetlenie wpuszczane lub oświetlenie szynowe, aby ożywić pokój, akcentując dzieła sztuki, lustra, zdjęcia na ścianach.  Świetnym wyborem są także lampy wewnętrzne, na przykład w szafkach.

Jadalnia

Stwórz centralne oświetlenie nad stołem. Oświetlenie w jadalni musi wyrażać osobisty styl, jednocześnie spełniając ogólne wymogi. Niezależnie od tego, czy Twój styl jest kulinarny, rozrywkowy, czy swobodny i wyluzowany, wybierz oświetlenie, które nada przytulnego światła w jadalni.

Do oświetlenia ogólnego użyj najlepiej żyrandola. Jest on doskonałym źródłem światła i nada ton Twojej jadalni. Światła ścienne mogą również zapewnić dodatkowe źródło światło, jednocześnie pomagając stworzyć iluzję większej przestrzeni w pomieszczeniu. Spód żyrandola powinien znajdować się około 70 cm nad stołem.

Żyrandole o łącznej mocy od 200 do 400 watów zapewniają obfite oświetlenie jadalni.

Dodaj także akcentujące oświetlenie do pomieszczenia. Skieruj na stół  żyrandol oraz regulowane wpuszczane oprawy halogenowe. Zapewni to dodatkowe światło na stole, a także uwydatni blask żyrandola. Zastanów się nad towarzyszącymi kinkietami po obu stronach szafki z porcelaną lub obok luster.

Oświetlenie kuchni

Kuchnia jest często najbardziej ruchliwą częścią domu. Tutaj przygotowywane są nie tylko posiłki, ale także gromadzi się tu Twoja rodzina i goście. Wystarczające i odpowiednie oświetlenie jest niezbędne, aby spełnić wszystkie Twoje kulinarne potrzeby, pomóc dzieciom w odrabianiu lekcji i przeczytać gazetę.

Naszkicuj plan kuchni, który koncentruje się na obszarach działalności, a następnie zdecyduj, jakiego rodzaju światła będzie potrzebować każdy obszar: ogólne, zadaniowe, akcentujące lub dekoracyjne.

W obszarach zadaniowych używaj żarówek o większej mocy. Szklana lub plastikowa zawieszka zapewni obfite oświetlenie, które pozwoli oświetlić cały obszar jadalni. Możesz również zamontować lampy fluorescencyjne.

Kuchnie o powierzchni mniejszej niż 9 metrów kwadratowych wymagają dwóch lamp fluorescencyjnych, do 25 metrów kwadratowych będzie wymagać dodatkowego oświetlenia.

Zamontowanie dolnych świateł podszafkowych lub nad zlewem to doskonały sposób na stworzenie dodatkowego oświetlenia ogólnego i nadania nowoczesnego klimatu w kuchni.

Oświetlenie łazienki

Oświetlenie łazienkowe to chyba ostatnie miejsce, w które ludzie chcą inwestować czas i pieniądze. Lustra nie świecą się i często jedno oświetlenie sufitowe służy do oświetlenia umywalki, lustra i prysznica. Jednak w miarę dodawania do łazienki lepszych wanien z hydromasażem, spędzamy tam więcej czasu. Łazienka często jest naszym miejsce domowego SPA. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie oświetlenie tego pomieszczenia.

Żarówki halogenowe są generalnie standardem w oświetleniu łazienek, ale najnowsze świetlówki kompaktowe są również świetną opcją.

W przypadku powierzchni powyżej 10 metrów kwadratowych użyj kilku opraw wpuszczanych w dół lub dekoracyjnych opraw do montażu na ścianie. Dodaj towarzyszące lampy mocowane przy suficie, aby uzupełnić lampy naścienne.

Zamontuj jedną oprawę nad lustrem, aby oświetlić łazienkę, ale pamiętaj, że może to powodować cienie na twarzy. Dodanie uchwytów ściennych z boku lustra to jeden z najlepszych sposobów na wyeliminowanie cieni na twarzy.

Jeśli oprawa wykorzystuje odsłonięte lampy, nie używaj wyższej mocy niż 40 watów. W oprawach z przezroczystym lub dobrze rozproszonym szkłem nie używają więcej niż 75 watów. Gdy wymagane są oprawy fluorescencyjne, należy stosować świetlówki z korekcją koloru. Ostre białe światło najdokładniej oddaje odcienie skóry.

Nad prysznicem użyj opraw wpuszczanych lub plastikowej obudowy zamontowanej na suficie. Ustaw podtynkową armaturę prysznicową pod kątem i podkreśl ładne układanie płytek lub nadaj swoim armaturom prysznicowym blask.

Oświetlenie zewnętrzne

Użyj funkcjonalnego i przyjemnego oświetlenia na zewnątrz. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest upiększenie domu, czy zapewnienie dodatkowego bezpieczeństwa, masz wiele opcji oświetlenia, które rozświetlą jego zewnętrzną część. Wydłuż godziny, które możesz spędzić na świeżym powietrzu lub stwórz przytulną atmosferę.

Rozważ rodzaje dostępnego oświetlenia. Dobór opraw oświetleniowych można podzielić na dwa podstawowe typy: dekoracyjne i funkcjonalne.

Zastosuj ozdobne oprawy stosowane wzdłuż ścieżek, na ścianach i słupkach oraz w przedpokojach. Projekt tych opraw powinien uzupełniać wygląd Twojego domu i krajobrazu, zapewniając jednocześnie wystarczające oświetlenie zapewniające bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Instalując latarnię ścienną, dopasuj oprawę do drzwi i otaczającej przestrzeni. Latarnie ścienne należy montować nieco powyżej poziomu oczu. Latarnie masztowe można dobrać tak, aby pasowały do ​​stylu latarni ściennych. Duże latarnie masztowe robią lepsze wrażenie, gdy są stosowane na dużej otwartej przestrzeni.

Należy jednak pamiętać, że większość opraw w stylu latarni to rażące źródła światła. Wielu projektantów oświetlenia całkowicie rezygnuje z lamp w stylu latarni i zamiast tego używa świateł z osłonami (które chronią przed oślepianiem) i świateł umieszczonych w roślinach, dzięki czemu są całkowicie ukryte.

Dołącz też oświetlenie dla bezpieczeństwa. Dodaj oświetlenie krajobrazu, oświetlenie tarasu i oświetlenie stopni, aby nie tylko wydobyć piękno domu w nocy, ale także zwiększyć bezpieczeństwo.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót