Kinkiety – pragmatyzm i pomysłowość
Oświetlenie wnętrz stało się coraz ważniejszą częścią wyposażenia, na które zwracamy uwagę przy wyborze. Kinkiet to jeden z tych elementów oświetlenia bez którego nie wyobrażamy sobie naszych ścian. W założeniu dość prozaiczny element, gdyż jego główne zadanie to funkcjonalność. Obecnie coraz częściej stanowi także element dekoracyjny.
Sama nazwa kinkiet wywodzi się od francuskiego słowa quinquet i początkowo odnosiło się ono do oliwnych lamp. Obecnie kinkiety chętnie wybierane są jako oświetlenie boczne, idealne dla miłośników książek lub dekoracyjne. Te drugie mają za zadanie oświetlać ciemne fragmenty wnętrz, a za razem wprawiać w pozytywny nastrój. Światło kinkietów najczęściej relaksuje, przełamuje półmrok i sprawia, że lepiej odpoczywamy.
Wybór odpowiedniego kinkietu w zależności od pomieszczenia
Przy wyborze odpowiedniej lampy musimy pomyśleć o pomieszczeniu w którym ma się znaleźć oraz funkcji jaką ma spełnić. Wybór kinkietów do wnętrz mamy obecnie przeogromny, co wbrew pozorom wcale nie ułatwia sprawy, a wręcz przeciwnie. Zanim więc zdecydujemy się na zakup warto wiedzieć na co zwrócić uwagę i czym się kierować przy wyborze.
Pomieszczenie i jego styl dyktuje nam jaką estetykę i kolorystykę mają mieć oprawy oraz z jakich materiałów mogą być wykonane. W pomieszczeń typu kuchnia, czy łazienka musimy umieścić kinkiety spełniające normę IP44. To podwyższona wytrzymałość na działanie wilgoci. Kinkiety do pomieszczeń w których wypoczywamy powinny emitować delikatne światło.
W industrialnych, prostych wnętrzach sprawdzi się Lampa ścienna ZAVA TUBE SMALL. Na korytarzu dobrze zamontować oświetlenie delikatnie podświetlające i podkreślające ściany i sufit . Takie oświetlenie zapewni nam Kinkiet GONDOLA z jednym punktem świetlnym. Schody wewnętrzne oświetlimy delikatnym i niepozornym kinkietem SPACE.
Modny kinkiet w funkcji dekoracyjnej
Kinkiet w roli dekoracyjnej ma zapewnić dyskretne i nastrojowe światło. które jest bardzo przyjemne dla domowników i wspomaga relaks. Takie zadanie spełnią lampy o zamkniętych kloszach lub skierowane światłem do ściany. Kinkiet ZAVA Crack to lampa dostępna w wersji naściennej i jako lampka stołowa. Wykonana z malowanego metalu, ze światłem żarówki zmiękczonym przez przykrycie pleksiglasem.
W sypialni dobrze pomyśleć o czymś bardziej klasycznym. Prosta lampa z delikatnym abażurem typu BERLIN będzie pasować do niemal każdego stylu. Dodatkowo możemy dobrać dowolną kolorystykę ( 13 odcieni ) w zależności od preferencji, czy wybranych wcześniej dodatków. Sypialnia to pomieszczenie, w którym oświetlenie powinno tworzyć klimat relaksu i wypoczynku. Kinkiety nie powinny generować mocnego, oślepiającego i pobudzającego światła.
Pragmatyzm, czyli kinkiet do czytania
Wielu z nas nie wyobraża sobie spokojnego snu bez przeczytania wcześniej przynajmniej fragmentu książki, czy ulubionej prasy. Aby oświetlenie umieszczone w sąsiedztwie łóżka, czy fotel zapewniało dodatkowo komfort czytania warto pomyśleć o zamontowaniu kinkietu z regulowanym , bądź wysuwanym ramieniem. Lampę ścienną o takiej funkcji wiesza się zazwyczaj na wysokości 1,5 m od ziemi. Wysuwane lub zginane ramię możemy sobie sami ustawić tak, aby światło idealnie padało na nasze stronice, nie oślepiając np. partnera obok.
Dla miłośników prostoty idealnym wyborem będzie lampa z kolekcji CHICAGO. Chicago to rodzina lamp, dzięki którym można stworzyć ciekawą aranżację świetlną w pomieszczeniach o szczególnych wymaganiach. Łatwo dopasować je do każdego wnętrza dzięki klasycznej formie i kolorystyce.
Minimalizm, przy równoczesnym spełnieniu swoich funkcji zapewni nam Kinkiet ARLES. Gięte ramie i nowoczesna półka idealnie sprawdzą się w nowoczesnej przestrzeni.
Więcej inspiracji i ciekawych modeli sprawdź w katalogu kinkietów.