Piękne oświetlenie to piękny dom

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Piękne oświetlenie gwarantuje nam, że cały dom będzie równie atrakcyjny. Aranżując mieszkanie czy dom, zwracamy dużą uwagę na preferencję wszystkich domowników. Chcemy, aby Ci, którzy mają w nim zamieszkać, dobrze się w nim czuli.

Wybieramy więc materiały, z jakich ma być ono wykończone. Zwracamy uwagę na dobór mebli, na kolorystykę i wzornictwo. Warto też pochylić się nad rodzajem oświetlenia. Dobrze dobrane poprawia komfort funkcjonowania i wpływa na samopoczucie domowników.

Dobrane oświetlenie gwarantuje dobre samopoczucie

Mieszkamy w kraju, w którym przez wiele miesięcy mamy niewystarczające pobór naturalnego oświetlenia. Najbardziej odczuwamy jego deficyt w okresie jesienno-zimowym. Planując założenie oświetlenia w mieszkaniu, musimy wziąć pod uwagę barwę światła.

Oczywiście, im bardziej będzie zbliżone do słonecznego, tym lepiej. Od rodzaju oświetlenia na jakie decydujemy się, w dużej mierze zależy pomieszczenie, w którym ma się znaleźć. Wysoki poziom oświetlenia jest potrzebny, jeśli chcemy uczyć się lub pracować. Mniejszy i łagodniejszy, kiedy odpoczywamy i regenerujemy siły.

Rodzaje światła

Są dwa rodzaje światła, zimne lub ciepłe. To pierwsze wpada w delikatny odcień niebieskiego i dobrze sprawdzi się w łazience, kuchni czy przedpokoju.

Barwa ciepła z kolei, pasuje do salonu czy sypialni. Generalnie będzie odpowiednie do strefy relaksu w domu. Oświetlenie właściwie dobrane, zdecydowanie podnosi komfort użytkowników. Może też zapewnić mu atrakcyjny wygląd. Dobrze dobrane, uwydatni atuty wnętrza lub może ukryć jego niedoskonałości.

Źródła i zastosowanie światła

Do łazienki i kuchni pasuje oświetlenie punktowe, pozwalające na dobre doświetlenie konkretnego rejonu, co ułatwi wykonywanie różnych czynności związanych z gotowaniem czy higieną osobistą, kiedy mówimy o łazience.

Podłogowe, to dodatkowe źródło światła i może stanowić jego dodatek. Często spotykamy je na stopniach schodów, gdzie może pełnić również funkcję dekoracyjną.

Możemy zastosować wiele źródeł światła. Oprócz jednego górnego, dobrze sprawdzą się także małe, nastrojowe lampki lub kinkiety. Ważne jest, aby oświetlenie w mieszkaniu, było odpowiednio dobrane do naszych potrzeb.

Innego oczekujemy czytając, innego przy oglądaniu telewizji, a jeszcze innego kiedy zapraszamy znajomych lub spędzamy intymne chwile z partnerem. Rodzaje oświetlenia możemy dowolnie łączyć i mieszać, wtedy osiągniemy najciekawsze efekty jego zastosowania.

Dobrze dobrane oświetlenie pomieszczenia, potrafi zdziałać cuda. Nie tylko poprawia komfort funkcjonowania, ale zapewnia atrakcyjny wygląd każdego mieszkania. Właściwie pomyślane, będzie doskonałym uzupełnieniem stylu w jakim je urządzono oraz stworzy niepowtarzalny klimat.

Sprawdź nasze inspiracje na Instagramie lub Facebooku!

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót