Lampy sufitowe do salonu w nowoczesnym domu

Salon to zdecydowanie najbardziej reprezentacyjne miejsce w każdym domu. W końcu to tutaj zazwyczaj przyjmujemy gości. Bardzo ważnym elementem dekoracyjnym tego pomieszczenia jest na pewno oświetlenie.

Poza lampami podłogowymi chyba najczęstsze zastosowanie znajdują tutaj lampy sufitowe, mocowane nad naszymi głowami. Jakie zatem wybrać, aby nie gryzły się z resztą domu i naszą ogólną koncepcją?

Lampy sufitowe do salonu w stylu skandynawskim

Skandynawski klimat gości w naszych domach już od lat i wcale nie ubywa jego entuzjastów. Nic dziwnego, bo jak tu nie kochać tych minimalistycznych wykończeń i funkcjonalnych rozwiązań. Cechą charakterystyczną tego stylu są na pewno meble i dodatki z naturalnych surowców, takich jak oczywiście drewno, len, bawełna czy wełna.

Najczęściej spotykanymi kolorami są tutaj biel i szarość. Dlatego też szukajmy tutaj lamp z abażurem z naturalnych tkanin (jak na przykład w lampie BONN ), najlepiej na drewnianej podstawie.

Lampy sufitowe do salonu w nowoczesnym domu

Surowy klimat nowojorskiej bohemy

Styl industrialny, bo o nim mowa, to także minimalizm, ale w tym wypadku idziemy o krok dalej, ponieważ na ścianach są tutaj mile widziane surowy beton lub cegła. Cechą charakterystyczną pomieszczeń w tym stylu są przede wszystkim duże ilości przestrzeni i wysokie sufity, neutralna kolorystyka, a także odsłonięte rury, kable i instalacje elektryczne.
Niestety w Polsce bardzo mało jest budynków, gdzie można spotkać tzw. hard lofty, czyli prawdziwe mieszkania w budynkach pofabrycznych. Idąc z duchem czasu, deweloperzy zaczęli budować po prostu soft lofty, czyli nowe budynki w pofabrycznym stylu.

 

Jakie zatem lampy sufitowe do salonu loftowego wybrać? Nie popełnimy grzechu, jeśli do takiej stylistyki dopasujemy na przykład Spotlight ASTRID 4

Lampy sufitowe do salonu w nowoczesnym domu

Jakie lampy sufitowe do salonu w stylu glamour?

Styl glamour to zupełne przeciwieństwo loftu czy wnętrza skandynawskiego. Jaka jest recepta na pomieszczenie w tym klimacie? Odrobina klasyki, okraszonej lśniącymi metalami, lakierowanym drewnem, kryształami i pięknymi detalami. Idealnym uzupełnieniem będą tutaj po prostu rośliny i kwiaty cięte. Doskonale wpasuje się tutaj plafon EUPHORIALampy sufitowe do salonu w nowoczesnym domu

Odrobina francuskiego blasku w Twoim domu

Art deco, bo o tym stylu mowa, staje się coraz bardziej popularny wśród architektów wnętrz. Łączymy tutaj wyraźne kształty z ostrymi załamaniami – świetną odpowiedzią na to będzie lampa sufitowa ZAVA LOOLA.

Lampy sufitowe do salonu w nowoczesnym domu

 

Królują tu geometryczne dekoracje i eleganckie linie. Bardzo często we wnętrzach tego typu spotkamy też błyszczące i opalizujące powierzchnie w połączeniu z marmurem, mosiądzem i lakierowanym drewnem. Charakterystyczne będzie tutaj także połączenie bakelitu z kością słoniową czy perłami oraz okrągłe złote lustra.

 

Nowoczesne lampy sufitowe do salonu

W ten oto sposób przeszliśmy do wnętrz stricte nowoczesnych. Co charakteryzuje salon w tym stylu? Odpowiedź zamyka się w dwóch słowach: zamiłowanie do prostoty. Cechami dominującymi będą tu linie proste oraz minimalna ilość kolorów – najczęściej wykorzystujemy biel w połączeniu z czernią, a inne kolory występują tylko w akcentach.
Bardzo ważne dla stylu nowoczesnego jest zachowanie przejrzystości i pozbycie się wszystkich niepotrzebnych ozdobników. Nie znajdziemy tu barokowych poduszek, ani strojnych pióropuszy od Gatsbiego.

 

Rolę dekoracyjną pełni tutaj wysokiej jakości blat na stoliku kawowym lub komodzie. Dlatego też lampa sufitowa do salonu w stylu nowoczesnym musi być prosta. Świetnie w tej roli odnajdzie się LENS LINE. Doskonale wpisuje się w koncepcję domu nowoczesnego i idealnie uzupełni całą aranżację.

Lampy sufitowe do salonu w nowoczesnym domu

Na podsumowanie dodamy że jeśli łączymy salon z jadalnią i otwartą kuchnią, warto jest wykorzystać kilka rodzajów oświetlenia. Lampa sufitowa do salonu to oczywiście tradycyjne rozwiązanie, najbardziej powszechne i w tej roli świetnie sprawdzi się właśnie plafon lub żyrandol.

Polecamy przewidzieć również oświetlenie kierunkowe (na przykład SPOTLIGHT DICE-2) i coś bardziej dekoracyjnego. Wszystko oczywiście zależy od finalnego efektu, jaki chcemy osiągnąć i wielkości powierzchni, jaką mamy rozświetlić.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót