Powiew luksusu w Twoim domu

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Czy słysząc słowo “tapeta” Tobie również przychodzi na myśl kiczowaty wodospad na ścianie? Na szczęście ta epoka już za nami. Kto wpadł na to, że wnętrza można udoskonalić w tak “gustowny” sposób? To chyba nie jest istotne. Ważniejsze jest to co sprawiło, że ten pomysł się przyjął i gościł w domach na całym świecie przez wiele stuleci.

Skąd się wzięły tapety?

W człowieku od zarania dziejów tkwi nieustanna potrzeba upiększania swojego otoczenia, o czym świadczyć mogą choćby ścienne malowidła z czasów prehistorycznych. Pomysł ten przez lata mocno ewoluował, aż do momentu, w którym człowiek wpadł na to, iż wynalazek Gutenberga można wykorzystać także do innych celów niż książki.

Prawdziwe początki tapety miały miejsce w epoce renesansu. Pierwsze były drogocenne gobeliny czy arrasy, czyli tkaniny imitujące obrazy. Później wymyślono, że ścienne dekoracje można wykonać także z papieru, odbijając na nich wzory z drzeworytowych klocków lub po prostu malując je ręcznie.

Ze względu na pracochłonność, tapety na początku były luksusem i wyznacznikiem wysokiego statusu społecznego. Dopiero później rozwój przemysłowy Europy przyniósł nowe rozwiązania w postaci tapety w papierowej rolce i jej produkcji na masową skalę.

 

Czy fototapety znów bedą modne?

W latach 70-tych ubiegłego wieku fototapety były obowiązkowym elementem dekoracyjnym każdego polskiego domu. Moda na nie trwała co najmniej do lat 90-tych. Wówczas zaczęły tracić na popularności. Czy zostały zapomniane na dobre? Okazuje się, że nie.

Od kilku lat zauważa się trend na ponowne wykorzystanie tapet jako oryginalny sposób upiększania wnętrz. Wszystko to dzieje się za sprawą rozwoju technologii, która pozwala tworzyć coraz to nowsze wzory i daje ogromne pole do popisu artystom. Wysoka jakość fotografii oraz nowoczesne materiały sprawiają, że tapety i fototapety znów wracają do łask – oczywiście w nieco odmienionej postaci.

Prym wśród ozdobnych tapet wiedzie na pewno marka OneWallDesign. W ich pracowni powstają istne cuda. Wystarczy przejrzeć kilka pierwszych kategorii, aby się zakochać i od razu zacząć planować na której ścianie mieszkania lub domu chciałoby się mieć taką ozdobę. Zgubne to. Lepiej nawet nie zaczynać i nie wchodzić w ogóle na ich stronę, która pochłania do reszty każdą wolną chwilę.

Co ciekawe, projektanci marki OneWallDesign są w stanie dostosować wymiary wybranej grafiki do każdej ściany. Jeśli nie mamy pewności czy taka tapeta to dobry pomysł, zawsze można poprosić o przygotowanie wizualizacji, która jest oczywiście bezpłatna.

 

Co jest lepsze – tapeta czy farba?

Nie ma na to jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz od ogólnej koncepcji całego wnętrza. Nikt nie zastosuje przecież dekoracyjnej tapety w minimalistycznym wnętrzu. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie co jest lepsze, tapeta czy farba, należy wziąć pod uwagę zalety i wady obu technik.

Tapeta na pewno jest przyjemniejsza w dotyku i zapewnia dodatkową izolację cieplną – to tak na wypadek, gdyby komuś przyszło na myśl przytulać się do zimnej ściany.

Za pomocą kilku arkuszy tapety na pewno szybciej można pokryć dużą powierzchnię – pomalowanie jej farbą z pewnością zajmie więcej czasu. Co w sytuacji, gdy wystrój wnętrza nam się znudzi? Ścianę pomalowaną farbą po prostu przemalujemy na inny odcień, ale to samo można powiedzieć w przypadku tapety, ponieważ istnieje coś takiego jak tapeta do malowania, którą także bardzo szybko odświeżymy za pomocą odpowiedniej farby.

A’propos świeżości, niech pierwszy rzuci kamieniem ten, któremu nie zdarzyło się nigdy zachlapać czymś ściany. Stosując tapetę zmywalną bardzo szybko można pozbyć się bałaganu.

 

 

Czy istnieje tapeta do łazienki?

Jeśli już zdecydujemy się na tapetę w naszym domu, nie musimy ograniczać się tylko do salonu. Rozwój nowoczesnych technologii (DigiWetSystem) umożliwia wykorzystanie dekoracyjnych tapet także w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak na przykład łazienka.

Wspomniane rozwiązanie znajdziemy na pewno w marce OneWallDesign. Ich tapety przygotowywane są na tekstylnym podkładzie o strukturze tkaniny, a trwałość grafiki zapewnia cyfrowy nadruk, odporny nawet na działanie promieni UV.

Łazienka ozdobiona w ten sposób na pewno będzie cieszyć nasze oczy przez długie lata, a tapeta zachowa swoją strukturę i właściwości. Wybierając tapetę wyprodukowaną w powyższej technologii możemy być pewni także tego, że pod jej powierzchnią nie pojawi się nic niepokojącego.

Co zatem wybrać, gdy planujemy remont lub wykończenie jakiegoś wnętrza? To oczywiście zależy od ogólnej koncepcji, czasu i budżetu jakim dysponujemy. Jeśli lubimy minimalistyczne wnętrza, z pewnością lepiej wybrać farbę. Jeśli natomiast zależy nam na czymś bardziej wyrafinowanym i dekoracyjnym, tapety z oryginalną grafiką doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót