Sztukateria na ścianie z tapetą

Sztukateria, czyli ozdobne listwy dekoracyjne, kiedyś były jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych. Dziś wraca do mody, choć w nieco innym wydaniu, bo w towarzystwie tapet. Zastosowanie listew i tapet jako wykończenie ścian to sposób na stworzenie oryginalnej i stylowej dekoracji wnętrza. Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie sztukaterii są listwy przypodłogowe i sufitowe, które są świetnym sposobem na wykończenie pomieszczenia, jednak znacznie ciekawszym rozwiązaniem jest zastosowanie sztukaterii jako dekoracji ścian.

Jak ozdobić wnętrze z pomocą sztukaterii?

Sztukateria, czyli dekoracyjne listwy ścienne, to sposób dekoracji ścian sprzed lat, który powraca dziś w wielkim stylu i staje się popularnym elementem aranżacji wnętrz. Wykonuje się ją przy użyciu cienkich lub szerokich listew wykończeniowych, a do wyboru są listwy wykonane z różnych materiałów. Są zaliczane do materiałów wykończeniowych, ale są przy okazji świetną dekoracją. Można skorzystać z poliuretanowych listew ściennych lub zastosować lekkie listwy styropianowe, można też zdecydować się stylowe elementy sztukaterii wykonane z gipsu.

Sztukateria to dekoracja, która sprawdzi się szczególnie w dużych pomieszczeniach, w których drobne dekoracje gubią się na tle pustych ścian. Na ścianie ozdobionej sztukaterią niepotrzebne są dodatkowe ozdoby, listwy dekoracyjne już same w sobie są bogatą i efektowną dekoracją wnętrza. Aby nadać wnętrzu charakteru, warto zrezygnować z klasycznej sztukaterii i ozdobić ścianę tapetą w połączeniu z ozdobnymi listwami ściennymi. Połączenie sztukaterii i tapet to nieoczywisty sposób na stworzenie oryginalnej dekoracji ściany. Sztukaterię z tapetą można zastosować w całym pomieszczeniu lub tylko na niewielkiej powierzchni ściany. Połączenie sztukaterii i tapet to nieoczywisty sposób na stworzenie oryginalnej dekoracji ściany w każdym pomieszczeniu – salonie, sypialni, przedpokoju, a nawet w łazience czy kuchni. Sprawdź tapety wonderwall.

Kolor listwy można dobrać do koloru ściany lub zastosować odważniejsze połączenie kontrastowych barw. Sztukateria nadaje się zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i dekoracji wnętrz w klasycznym stylu, wystarczy dobrać ją do stylu pomieszczenia i w odpowiedni sposób połączyć z pozostałymi elementami wystroju. Kolorowa tapeta w połączeniu z prostymi listwami sztukaterii to duet idealny, który sprawdzi się w wielu wnętrzach. Listwy sztukateryjne doskonale łączą się ze wzorzystymi tapetami, ale równie dobrze prezentują się w towarzystwie stonowanych barw i spokojnych wzorów. Ściany zakończone elegancką, białą listwą nabierają stylu, bez względu na kształt i kolor listwy. Sztukateria doskonale prezentuje się na białej ścianie, ale sprawdzi się też w przypadku ściany pomalowanej na bardziej wyrazisty kolor.

Elementy sztukaterii – jak połączyć je z tapetą?

Listwy sztukateryjne to listwy ozdobne, którymi można w prosty sposób stworzyć wyjątkową dekorację np. we wnętrzu salonu, sypialni czy przedpokoju. Istnieje wiele sposobów wykorzystania listew ściennych, najpopularniejsze są listwy podłogowe i listwy sufitowe, ale można też ozdobić ściany sztukaterią – solo lub, dla wzmocnienia efektu dekoracyjnego, w towarzystwie tapet. Z pomocą listew tapeta zyskuje zupełnie nowy wygląd i nabiera charakteru. Chcąc umieścić takie listwy na ścianie, model sztukaterii warto dobrać ich rodzaj do wielkości pomieszczenia i samej ściany.

Listwy przypodłogowe, listwy ozdobne pod sufitem, a może sztukateria ścienna?

W zależności od wielkości pomieszczenia i samej ściany można przykleić listwy ozdobne w duecie z tapetą na kilka sposobów. Pierwsza opcja to klasyczne listwy przypodłogowe i podsufitowe, które będą doskonałym dopełnieniem ściany pokrytej tapetą, bez względu na jej motyw. Z pomocą listew można też stworzyć bardziej oryginalną dekorację, przyklejając je w formie lamperii w połowie wysokości ściany i pokrywając ścianę tapetą w połowie – od podłogi do poziomu listwy, lub od linii listwy do sufitu. Kolejny sposób wykorzystania listew sztukateryjnych to stworzenie oryginalnej galerii ściennej, w której funkcję obrazów pełnić będzie tapeta w sztukaterii, a listwy staną się ozdobnymi ramami. Ramy z listew mogą mieć dowolną wielkość i kształt, w zależności od wielkości pomieszczenia można stworzyć dowolną ilość takich obrazów.

Bez względu na to, czy będzie to listwa przypodłogowa, listwa podsufitowa, czy ozdobne listwy ścienne, wzór listwy należy dopasować do stylu pomieszczenia. Proste listwy wykończeniowe doskonale sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, na ścianie ozdobionej sztukaterią z delikatnymi zdobieniami świetnie prezentują się dodatki i meble w stylu vintage, a z pomocą listwy ściennej o bardziej fantazyjnym wzorze można podkreślić klasyczny styl wnętrza i meble w stylu retro.

Jaki materiał sztukaterii wybrać?

Listwy sztukateryjne to elementy dekoracyjne dostępne w wielu wariantach, różnią je nie tylko rozmiar czy wzór, ale też materiał wykonania. Jednym z najpopularniejszych rodzajów listew listwy poliuretanowe, które występują w wielu wzorach, a materiał ich wykonania pozwala na precyzyjne, szczegółowe zdobienia. Nieco tańszą opcją są listwy sztukateryjne wykonane ze styropianu – są łatwo dostępne, lekkie i występują w wielu wzorach, ale są jednocześnie najmniej trwałe, z kolei najdroższym wariantem są elementy dekoracyjne wykonane z gipsu – mniej popularne, ale najtrwalsze i najbezpieczniejsze, bo wykonane z naturalnego, niepalnego materiału.

Sztukateria na ścianie – jak przykleić listwy ścienne?

Aby zamontować listwy dekoracyjne i samodzielnie wykonać sztukaterię ścienną nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności, jedynie odrobiny wolnego czasu i odpowiednich narzędzi. Do ozdobienia ścian listwami potrzebne będzie zaopatrzenie się w wybrane listwy i tapetę, nożyk do cięcia elementów sztukaterii i docinania tapety, klej do klejenia listew i tapet oraz pędzel lub wałek, który pomoże w aplikacji na powierzchni ściany kleju. Montaż listew jest prosty, a efekt pracy fenomenalny.

Z pomocą tapety w sztukaterii można w prosty sposób można odświeżyć wnętrze i w kilka chwil zmienić jego styl. Dodatkowo, wykończenie ścian listwami zamaskuje ich wszelkie niedoskonałości, z pomocą listwy ściennej ukryjemy nierówno docięta tapetę, a listwy przypodłogowe zasłonią pominięty podczas malowania fragment ściany. Dzięki temu zdobienie ściany dekoracyjnymi listwami i tapetą może być świetnym sposobem na uniknięcie kosztownego i czasochłonnego remontu.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót