Wysmakowane światło w sypialni

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Gdy myślimy “sypialnia” nasza wyobraźnia natychmiast przywołuje skojarzenia, które można wyrazić w kilku słowach: bezpieczeństwo, biała pościel, miękkie tkaniny, ciepłe światło, rozmyte kształty. Projektując dom czy mieszkanie, sypialni poświęca się zawsze szczególną uwagę, planując ją nie w kategoriach funkcjonalnych, ale przede wszystkim estetycznych. By stworzyć klimat pomieszczenia, bardzo ważne jest użyte światło w sypialni.

Oświetlenie sypialni – jakie światło w sypialni?

Jak każde pomieszczenie sypialnia wymaga oświetlenia ogólnego i strefowego, nawet wtedy, gdy zajmuje niewielką powierzchnię. Niezwykle przyjazny efekt daje światło ciepłe i rozproszone. Takie oświetlenie można uzyskać, montując u sufitu lampę centralną o kulistym i ażurowym abażurze. Powstają wówczas na ścianie świetlne bliki, cienie i półcienie tworzące intymny klimat i naturalny wystrój.

Jeżeli użytkownicy sypialni preferują światło wyraziste, kontrastowe, można wykorzystać lampę sufitową w postaci kilkuramiennego żyrandola. W ostatnim czasie stały się niezwykle popularne lampy z dodatkami w postaci kolorowych czy białych szkiełek, czasem bardzo szlachetnych. W żadnym innym pomieszczeniu one się tak nie sprawdzają jak właśnie w sypialni, gdzie załamywanie światła jest jego największą zaletą.

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym jest umieszczenie lamp sufitowych po obu stronach łóżka małżeńskiego. Zastępują one tradycyjne kinkiety u wezgłowia czy lampy stołowe umieszczane zwykle na nocnych stolikach. Ten oryginalny sposób nadaje pomieszczeniu styl i wyjątkowo interesujący wygląd. W tej roli doskonale sprawdzą się np. lampy industrialne czy w stylu vintage, w kształcie ogromnej żarówki czy całkowicie pozbawione klosza.

Oświetlenie halogenowe i ekstrawaganckie

Oświetlenie w sypialni, ze względu na prywatność pomieszczenia, może nabrać charakteru wyjątkowo ekstrawaganckiego. Kolorowe świetlne napisy na ścianach, neonowe barwy światła czy wariacje na temat kształtów i kolorów to miły dodatek do funkcji użytkowej światła. Funkcjonalne oświetlenie w sypialni można zaprojektować, używając halogenów rozmieszczonych punktowo w przestrzeni pomieszczenia. Może to być podwieszany sufit czy listwa bezpośrednio nad wezgłowiem łóżka. Halogeny doświetlą każdy zakątek sypialni, łóżko, obraz czy lustro.

Lampy podłogowe i stołowe

Miłośnicy tradycyjnych aranżacji mogą wykorzystać lampy stołowe rozmieszczone na stolikach nocnych. Ich wybór jest ogromny i łatwo dobrać  je do własnego stylu. W sypialni warto też wyodrębnić kącik czytelniczy wyposażony w miękki  i duży fotel oraz stojącą lampę oświetlającą punktowo tę przestrzeń. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto zadbać o to, aby wszystkie punkty świetlne komponowały się ze sobą i z otaczającym wyposażeniem pod względem wybranego stylu i cech aranżacji.

Sprawdź nasze inspiracje na Instagramie lub Facebooku!

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót