Bordiura czy dekoracyjna listwa wykończeniowa do tapet?

Tapety z roku na rok stają się coraz chętniej wybieranym materiałem do wykańczania wnętrz domów i mieszkań, a to wszystko za sprawą bogactwa wzorów i kolorów oferowanych przez producentów oraz łatwości aplikacji. Są świetnym sposobem na metamorfozę lub szybkie odświeżenie wnętrza i obecnie można je stosować do dekoracji ścian w każdym domowym pomieszczeniu, nawet w kuchni i łazience, a do ich montażu nie potrzeba żadnych szczególnych umiejętności ani specjalistycznych narzędzi. Tapetą można pokryć wszystkie ściany lub tylko jedną z nich, można ją też zastosować do ozdobienia jedynie fragmentu ściany – możliwości jest naprawdę wiele. Efekt tapetowania będzie uzależniony nie tylko od rodzaju samej tapety, ale też od sposobu jej wykończenia, a w tym mogą pomóc listwy dekoracyjne do tapet.

Listwy wykończeniowe do tapet – rodzaje i zastosowanie

Kupując tapetę, warto dobrać do niej również bordiurę lub sztukaterię, czyli ozdobną listwę wykończeniową. Dlaczego? Ponieważ wybór odpowiedniego rodzaju i rozmiaru listwy nie tylko ułatwi aplikację tapety, ale też stanie się dodatkową ozdobą i dopełnieniem całej aranżacji. Listwy do tapet występują w prostej lub bardziej dekoracyjnej formie i w kilku wariantach, dzięki temu można dobrać produkt pasujący do rodzaju i wzoru wybranej tapety oraz dopasować go do stylu aranżacji danego pomieszczenia.

Jedną z opcji, jakie można znaleźć w sklepach, jest sztukateria – dekoracyjna listwa ścienna, sufitowa lub przy podłogowa. Występuje w formie płaskorzeźby i może być wykonana z tworzywa PCV, styropianu lub drewna. Listwy sztukateryjne są ozdobione rozmaitymi aplikacjami i żłobieniami, dlatego mogą przywoływać na myśl skojarzenia z antycznymi zdobieniami i pałacowymi komnatami. Ten drobny, ale efektowny dodatek idealnie pasuje do wystroju w stylu angielskim, retro oraz klasycznym i doskonale komponuje się z ciężkimi, drewnianymi meblami oraz wzorzystymi tapetami w stylu vintage.

Drugim rozwiązaniem dostępnym na rynku jest bordiura, czyli ozdobna listwa w formie taśmy, wykonana bardzo często z tego samego materiału co tapeta. Bordiura, w dosłownym tłumaczeniu, jest obramowaniem dla okładziny ściennej i taka jest jej główna rola. Może być pokryta bogato zdobionym ornamentem, lub subtelnym wzorem w stonowanych lub bardziej wyrazistych barwach – w zależności od potrzeb. Motyw ozdobnych pasków może, ale nie musi być dobrany do tapet, ale z pewnością ich ogromną zaletą jest bogata gama kolorów i wzorów, także tematycznych.

Cena obu wspomnianych wariantów jest zbliżona, jednak jeśli chodzi o sposób aplikacji, to wygrywa bordiura – jej montaż nie wymaga idealnie gładkiej powierzchni, przez co sprawdzi się nawet w miejscach z nierównościami.

Bordiura i sztukateria – dekoracje ścienne, które urozmaicą wystrój wnętrza

Listwy dekoracyjne pomogą podkreślić styl wnętrza i nadadzą mu charakteru, a przy okazji są świetnym sposobem na ukrycie wszelkich niedoskonałości i nierówności powstających podczas samodzielnej aplikacji tapet. Pomogą ukryć łączenia tapet czy ewentualne nierówne linie cięcia, mogą być też sposobem na oddzielenie tapety od farby w przypadku tapetowania części ściany. Poza pełnieniem funkcji dekoracyjnej i estetycznej będą również ochroną dla wytapetowanych narożników, krawędzi czy wnęk przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Listwy wykończeniowe są pewnego rodzaju ramą dla tapet i uzupełnieniem, podobnie jak listwy przypodłogowe dla paneli czy glazury. Dobierając je kolorem i wzorem do tapety zadbamy o spójność całej aranżacji, a połączenie prostej tapety z listwą ozdobioną wyraźnymi motywami np. kwiatowymi czy geometrycznymi jest świetnym sposobem na uwydatnienie i ożywienie dekoracji.

Z pomocą listew można wykonać też bardziej skomplikowane realizacje np. galerię ścienną z wykorzystaniem wzorzystych tapet, dekorację w formie lamperii czy obramowanie framugi drzwi lub ramy okiennej. Zarówno sztukaterię jak i bordiurę można wykorzystać również w wersji solo, bez aplikacji tapet, będą wówczas subtelnym elementem dekoracyjnym i przełamaniem dla jednobarwnych ścian.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót