Lampy zewnętrzne ścienne i elewacyjne kinkiety LED – oświetlenie zewnętrzne domu i ogrodu
Lampy zewnętrzne ścienne są praktycznym rozwiązaniem, które pomaga oświetlić przestrzeń wokół domu, zapewnia bezpieczeństwo oraz ułatwia domownikom i ewentualnym gościom poruszanie się po zmroku na terenie posesji. Kinkiety zewnętrzne są wykorzystywane zarówno na prywatnych posesjach, jak i w przestrzeni publicznej oraz dostępne w wielu różnorodnych modelach.
Mogą być stylowym oświetleniem elewacji budynku, nadają się do zastosowania przed budynkiem i przy podjeździe oraz doskonale sprawdzają się jako lampy ogrodowe lub źródło światła na tarasie. Można je wykorzystać do oświetlenia ścian domu, pomieszczenia gospodarczego lub wykorzystać jako akcent świetlny na ogrodzeniu czy zabudowy tarasu. Dzięki bogatej ofercie oświetlenia zewnętrznego oraz wielu wariantom lamp i kinkietów mogą stać się też stylową ozdobą domu.
Kinkiet zewnętrzny LED – praktyczne i stylowe oświetlenie domu
Kinkiet zewnętrzny doskonale sprawdza się jako oświetlenie przydomowego ogródka, tarasu lub altany oraz drzwi frontowych i podjazdu. Lampa zewnętrzna zamontowana na ścianie domu oświetla wejście, podświetla ogrodową ścieżkę i ułatwia poruszanie się po zmroku, może być też pomocna przy aranżacji przestrzeni do wypoczynku, rzucając światło na ganek, taras, balkon lub altankę. Lampy ścienne na zewnątrz są nie tylko świetnym sposobem na oświetlenie posesji, ale też stylową dekoracją, która ozdobi dom, doda uroku i pomoże podkreślić aranżację ogrodu. Kinkiety ogrodowe są przeznaczone do montażu na fasadzie budynku, ale z powodzeniem można je umieścić na ogrodzeniu dla zwiększenia zasięgu źródła światła.
Bogata oferta lamp daje dziś naprawdę duże pole do popisu w kwestii oświetlenia domu, podwórka czy ogrodu, a szeroki wybór kinkietów zewnętrznych umożliwia dopasowanie oświetlenia do każdego stylu. Wybierając lampy na zewnątrz, można postawić na dekoracyjną oprawę w oryginalnym kształcie i kontrastowym kolorze, która będzie się wyróżniać na tle elewacji, lub zdecydować się na subtelny kinkiet ledowy w odcieniu, który idealnie się w nią wtopi. Oświetlenie zewnętrzne warto dopasować do kolorystyki i stylu wykończenia domu. Można wybrać nowoczesną, minimalistyczną lampę LED, oświetlenie w industrialnym stylu z metalową oprawą i szklanym kloszem, stylowy kinkiet w stylu retro, a nawet lampę imitującą światło latarni czy pochodni.
Zależnie od planowanego miejsca montażu lamp oraz ich przeznaczenia można wybrać oświetlenie rozproszone lub punktowe. Subtelne, rozproszone światło latarni z żarówką żarową świetnie sprawdzi się jako oświetlenie tarasu, drzwi frontowych czy ogrodowej altany, a punktowe światło niewielkiego kinkietu LED idealnie nadaje się do delikatnego podświetlenia ścieżki w ogrodzie czy tabliczki z numerem domu. Duży reflektor z żarówką LED pozwoli w całości oświetlić podwórko lub ogród, z kolei intensywne światło lampy halogenowej skierowane na podjazd lub wiatę garażową ułatwi wjazd samochodom.
W naszym sklepie internetowym oferujemy lampy ścienne na zewnątrz w różnych wariantach – oświetlenie solarne i tradycyjne lampy ścienne, kinkiety zewnętrzne pojedyncze i podwójne, w stylu klasycznym i nowoczesnym oraz w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, od klasycznej bieli, przez elegancką czerń, po modny kolor antracytowy. W naszej ofercie znajdziesz między innymi klasyczne kinkiety i lampy ogrodowe, lampy ścienne w stylu industrialnym, a także minimalistyczne oprawy ścienne i oświetlenie w technologii LED.
Kinkiety LED i lampy elewacyjne – elektryczne czy zasilane energią słoneczną?
Kinkiety zewnętrzne występują dziś w dwóch wersjach, które różnią się od siebie sposobem zasilania. Tradycyjne reflektory ścienne są zasilane energią elektryczną i wymagają podłączenia do prądu, ich alternatywą są kinkiety zasilane energią słoneczną – ekologiczne, ekonomiczne i nadające się do zamontowania bez dostępu do instalacji elektrycznej.
Największą zaletą lamp elektrycznych jest z pewnością ich niezawodność, niestety nadają się do montażu tylko tam, gdzie doprowadzona jest instalacja elektryczna. W przypadku oświetlenia elewacji czy drzwi wejściowych nie jest to zbyt kłopotliwe, ale problem pojawia się w momencie chęci montażu w miejscu oddalonym od domu. Lampy elektryczne dają możliwość podłączenia w dowolnym miejscu, co znacznie ułatwia ich montaż, ale niestety ich działanie jest uzależnione od pogody, a światło nie zawsze jest wystarczająco intensywne.
Lampy ścienne z czujnikiem ruchu i zmierzchu – wady i zalety
Wiele nowoczesnych kinkietów zewnętrznych jest wyposażonych w zintegrowany czujnik ruchu, który po odpowiednim zaprogramowaniu sprawia, że zapalają się tylko wtedy, gdy ktoś pojawi się w ich zasięgu i automatycznie gasną po określonym czasie. To wygodne rozwiązanie w przypadku lamp oświetlających miejsca, w których nie jest potrzebne stałe źródło światła – drzwi wejściowe, podjazd dla samochodu czy wjazd do garażu.
Lampy z czujnikiem ruchu są nie tylko wygodne, ale też ekonomiczne – nie wymagają uruchamiania światła włącznikiem i gasną automatycznie, więc w efekcie pobierają znacznie mniej energii niż klasyczne oświetlenie. Czujnik ruchu coraz częściej jest połączony z czujnikiem zmierzchu, który zapewnia jeszcze większą swobodę i oszczędność. Połączenie tych dwóch mechanizmów powoduje, że lampy nadal zapalają się pod wpływem ruchu, ale dopiero po zmroku.
Czym się kierować przy wyborze oświetlenia zewnętrznego?
Znalezienie odpowiednich lamp nie jest proste, ponieważ poza wyglądem i rozmiarem kinkiety zewnętrzne różnią się między sobą parametrami i dodatkowymi funkcjami. Podczas wyboru oświetlenia na zewnątrz dobrze jest zwrócić uwagę na jego typ – czy ma być funkcjonalne, czy może mieć tylko dekoracyjny charakter. W zależności od rozmiaru i typu oświetlenia, a także sposobu zasilania i natężenia światła, kinkiet może stać się sposobem na oświetlenie całej posesji lub subtelnym akcentem, dającym jedynie delikatną poświatę np. przy wejściu do domu.
Warto też zwrócić uwagę na rodzaj światła. Najlepszą opcją są obecnie energooszczędne żarówki wyposażone w technologię LED. Żarówki LED są niezwykle wydajne i dają intensywne światło, zużywając przy tym znacznie mniej energii zużywają mniej energii, co pozwala obniżyć rachunki za prąd. Kinkiety LED mogą mieć klasyczną obudowę z miejscem na żarówkę w odpowiednim rozmiarze – z możliwością indywidualnego dobrania jej rozmiaru, mocy i barwy, ale mogą też być wyposażone w zintegrowane oświetlenie LED – nie wymagają wówczas podłączania żarówki ani jej wymiany, a wbudowane diody są w stanie świecić przez wiele lat.
Bez względu na to, czy kinkiet zewnętrzny będzie wyposażony w zintegrowane diody LED, czy żarówkę, powinien mieć odpowiednie parametry i stopień ochrony, aby nadawał się do montażu na zewnątrz domu lub w ogrodzie. Najważniejszy jest stopień szczelności określany symbolem IP (ang: ingress protection), który oznacza poziom ochrony lampy przed wilgocią, pyłem oraz ciałami stałymi. Każdy rodzaj oświetlenia musi mieć oznaczenie IP – im wyższe, tym lepsza szczelność lampy. Dla kinkietów ogrodowych i elewacyjnych montowanych pod zadaszeniem minimalna wartość zabezpieczenia powinna wynosić IP44. W miejscu narażonym na bezpośredni kontakt z wodą, jak niezadaszony taras czy podjazd do garażu, najlepiej wybrać kinkiety IP65.
Aby oświetlenie zewnętrzne było w pełni bezpieczne o odpowiednio trwałe, oprawy muszą być wykonane z materiału odpornego na wilgoć, pył, korozję oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, ujemne temperatury, promienie słońca czy intensywne opady. Lampy zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najlepiej sprawdzają się te ze stali nierdzewnej, aluminium lub tworzywa sztucznego dobrej jakości.
Wyświetlanie 1–32 z 107 wyników