Dywan w kuchni – bardziej możliwe, niż ci się wydaje

Dywan w kuchni

Dywan w kuchni? Niemożliwe! Tak przez lata podchodzono do tego pomysłu w polskich domach. Tymczasem proces produkcji dywanów jest ulepszany z roku na rok, wciąż wynajdywane są nowe rozwiązania, umożliwiające zastosowanie coraz bardziej nietypowych elementów w aranżacji wnętrz. Jeśli tylko będziemy wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze dywanu do pomieszczenia o tak szczególnych warunkach z pewnością nie popełnimy błędu.

Kuchnia to pomieszczenie najbardziej narażone na zabrudzenia. Pryskający tłuszcz, rozlewane napoje, okruchy z krojonego chleba — to wszystko sprawia, że myśląc o podłodze kuchennej, raczej stawiamy na płytki. Są łatwe do sprzątania, odporne na wysokie temperatury i jeszcze długo będą zapewne królować w polskich pomieszczeniach kuchennych. Tymczasem dywan może spełniać nasze wymagania w dokładnie takim samym stopniu. Do tego zapewni ciepło naszym stopom i nada oryginalności i domowego charakteru pomieszczeniu, w którym spędzamy całkiem sporo czasu, przygotowując codzienne posiłki. Jakie cechy powinien spełniać dywan, który planujemy umieścić w kuchni?

Dywan w kuchni? Struktura ma znaczenie!

W kuchniach najlepiej sprawdzą się dywany płasko tkane, łatwe do odkurzenia i wytrzepania. Pod żadnym pozorem nie umieszczajmy w kuchni popularnych włochaczy (dywanów w typie shaggy). Okruchy i resztki posiłków wnikną bowiem głęboko pomiędzy włókna i oczyszczenie ich będzie stanowić nie lada wyzwanie. Ostatnim, czego chcemy, wypróbowując tę nową ideę jest latanie co miesiąc do pralni i ponoszenie dodatkowych kosztów utrzymania dywanu. Przytulność – tak, ale z rozsądkiem.

Antypoślizgowość gwarancją bezpieczeństwa

Wiele dywanów przeznaczonych do kuchni ma pod spodem warstwę antypoślizgową na przykład z przezroczystego żelu. Jeśli takiej warstwy brak, koniecznie umieśćmy pod dywanem matę antypoślizgową, dostępną bez problemu w sklepach meblowych. W kuchni poruszamy się, trzymając nieraz w rękach bardzo gorące lub ostre przedmioty, w pierwszej kolejności musimy więc zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Rozmiar jest ważny

Aby dywan był łatwy w utrzymaniu, musi być niewielki. W długich kuchniach najlepiej sprawdzą się bieżniki, odsłaniające podłogę po bokach. Prostokątny lub kwadratowy dywan umieszczony pośrodku pomieszczenia również odgrywa swą ozdobną rolę, musimy jednak pamiętać, by znajdował się co najmniej metr od takich urządzeń, jak zlewozmywak czy piekarnik. Ograniczamy wtedy możliwość zabrudzenia go przez chlapiącą wodę czy tłuszcz.

Plamoodporność? W kuchni może się przydać!

Nawet w białej kuchni zdarzają się plamy!

Do kuchni koniecznie wybierzmy model, który posiada warstwę ochronną na swojej powierzchni. W ten sposób wszelkie zachlapania nie wnikną w materiał dywanu i łatwo będzie je później usunąć. Najlepiej, by dywan nadawał się do prania w pralce, jednak jest to możliwe tylko przy naprawdę niewielkich chodniczkach. Wystarczy więc równolegle z zakupem dywanu zainwestować w dobry środek czyszczący, kupiony bezpośrednio u producenta, dzięki czemu oszczędzimy sobie późniejszych poszukiwań odpowiednich preparatów. Dedykowane preparaty wystarczy zwykle wylać na ewentualne zabrudzenie, zostawić na chwilę i przetrzeć czystą szmatką, by uzyskać pierwotny wygląd powierzchni. Dywan na podłogę, środek do szafki pod zlewem i mamy spokój na lata.

W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, czy Skandynawii dywan w kuchni nie szokuje — jest naturalnym elementem wystroju szczególnie w aneksach kuchennych, dzięki czemu łączy się stylistycznie salon z kuchnią i odejmuje się tej ostatniej laboratoryjnego charakteru. Skoro coś działa od lat tam, dlaczego nie miałoby działać u nas? Nie obawiajmy się skorzystać z rozwiązań naszych sąsiadów i odważmy się postawić na ten ciekawy sposób podniesienia walorów aranżacyjnych naszego mieszkania.

Zobacz więcej na naszym Instagramie lub Facebooku!

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót