Jak wybrać dywan do małego salonu?

Jak wybrać oświetlenie do każdego pomieszczenia?

Odnawiając lub aranżując od zera pokój dzienny, trzeba wybrać nie tylko odpowiednie kolory farb na ścianę czy fakturę tapet, ale też kompatybilne kolory podłóg i materiały, które będą pasować do naszej wizji. Bazując na pustym, ale już pomalowanym pomieszczeniu można zacząć planować jak je umeblować. Zawsze mały lub nieforemny pokój dzienny sprawia najwięcej problemów, ponieważ nagle okazuje się, że mieści się w nim mniej, niż się spodziewaliśmy. Dlatego warto planować przed wstawieniem mebli, co chcemy w nim mieć.

Jak zaplanować aranżację salonu?

Można skorzystać z podpatrzonych projektów w sklepach meblowych czy w magazynach o wnętrzach. Jednakże nie da się przenieść modelowego projektu identycznie do naszego salonu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby choć wzorować się na kolorystyce, tematyce wystroju czy nawet kupić podobne meble.

Planując, co wstawimy do pokoju dziennego, warto narysować sobie choć na kartce papieru szkic pokoju z zaznaczeniem okien i drzwi oraz wymiarami i zrobić skalę. Potem wybierając kanapę, można kierować się wymiarami i umieścić ją na kartce, aby zobaczyć czy się zmieści.

Zamiast kupować, wnosić i sprawdzać fizycznie. Jeżeli już wedle pomiarów okaże się, że kanapa się nie mieści, ominie nas kupowanie i oddawanie do sklepu czy, co gorsza, wnoszenie jej do domu. Z każdym innym meblem można zrobić taką samą przymiarkę.

To, jak rozstawimy meble, wpłynie też na ułożenie dywanu. Dopiero gdy będziemy wiedzieli, jaka jest odległość kanapy od ściany, ile miejsca zajmie rzeczywiście stolik kawowy, sprawi, że będziemy wiedzieli jaki duży dywan wybrać do naszego pokoju.

Dodatki dekoracyjne wchodzą na samym końcu

Już wstawienie kanapy wypoczynkowej, kilku mebli funkcyjnych czy stolika i telewizora może sprawić, że salon będzie wydawał się zatłoczony. Nie można jednak pozostać bez dodatków!

Za dekoracje można uznać już choćby poduszki czy kapę położone na kanapie. Bardzo powszechne jest też wieszanie obrazów czy półek, na których można postawić rodzinne zdjęcia, świece zapachowe czy pamiątki przywiezione z podróży. Najlepiej jednak będzie zacząć dodawać dekoracje dopiero po wniesieniu i ustawieniu wszystkich mebli. Będziemy mogli w ten sposób zobaczyć, gdzie mamy na nie miejsce.

W przeciwnym razie moglibyśmy dodatkami takimi jak stojące lampy, rzeźby zastawić miejsce. Nie mielibyśmy wtedy możliwości wstawienia do salonu wypoczynku i stołu lub ławy.

Jeżeli najpierw powiesimy obrazy, zegary i półki, może okazać się, że przeszkadzają one w swobodnym poruszaniu się po pokoju. Zbyt nisko powieszona półka może zawadzać. Zegar, który powiesiliśmy, może być zasłonięty przez wypoczynek.

Wybór dywanu również jest tutaj bardzo ważny. Wiedząc już, jak rozstawimy meble, będziemy mogli wybrać dywan. Wybór wzoru to jedno, my jednak musimy wiedzieć, jaki rozmiar wybrać.

Jaki dywan do małego salonu?

Dywan jest nie tylko dodatkiem, ale też elementem praktycznym. Zwłaszcza jeśli nie mamy podgrzewanej podłogi. Może być po prostu miłym dodatkiem leżącym pod nogami. W małym salonie rezygnujemy z dywanów zakrywających całą wolną przestrzeń.

Najlepiej jest wybrać dywan, na którym zmieści się stolik do kawy i zostanie około 20 cm wolnego pola z każdej strony. Można też kupić małe prostokątne dywaniki tylko dosunięte do kanapy, aby móc położyć na nich stopy. Takie małe, ale kolorowe czy puchate dywany sprawdzą się nawet w ciasnym salonie.

Oprócz wielkości ważny jest również kolor. Dywan do małego salonu powinien być jasny, jeżeli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie. Bardziej praktyczny z pewnością będzie wzorzysty dywan. Jeżeli zaś chcemy nadać jeszcze większej przytulności, możemy wybrać ciemny, puchaty.

Nawet w najmniejszym salonie zmieści się dywan. To, jaki wybierzemy, zależy przede wszystkim od stylu salonu. Możemy wybrać jednokolorowy i minimalistyczny dywan kilimowy lub kilka małych puchatych, które będą do siebie pasowały kolorystycznie. Jedno jest pewne. Kupno dywanu sprawi, że salon będzie bardziej przytulny, a my z chęcią będziemy w nim przebywać. To ważny dodatek w naszym domu!

Sprawdź nasze inspiracje na Instagramie lub Facebooku!

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót