Jak usunąć tapetę ze ściany? Domowe sposoby na zrywanie tapet

O ile aplikacja tapety na ścianie po raz pierwszy nie jest niczym skomplikowanym, o tyle już zrywanie tapet w celu ich wymiany potrafi przysporzyć problemów. Niestety, aby przykleić nowe tapety, trzeba najpierw pozbyć się starych i dokładnie oczyścić oraz przygotować ścianę. Co zrobić, aby w prosty sposób usunąć tapetę ze ściany? Do demontażu tapet nie są potrzebne żadne wyjątkowe umiejętności czy specjalistyczna wiedza, wystarczą odpowiednie narzędzia i odrobina cierpliwości, przyda się też kilka wskazówek.

Czy trzeba usunąć zniszczoną lub starą tapetę ze ściany?

Tapety to dekoracje, które są znane i lubiane od lat. Można z ich pomocą w prosty sposób stworzyć oryginalną dekorację i szybko zmienić aranżację wnętrza. Ich aplikacja nie jest trudna, ale problem pojawia się w momencie chęci usunięcia starej okładziny.

Niemodna, przebarwiona i zniszczona tapeta lub jej ubytek albo po prostu chęć odświeżenia pomieszczenia czy zmiany wystroju wnętrza wiąże się z koniecznością usunięcia starych dekoracji ze ścian. Nakładanie tapety czy farby na warstwę starej okładziny nigdy nie jest dobrym pomysłem – zapomnij o tym. Zarówno tapety, jak i farbę można nakładać na ściany dopiero po wcześniejszym oczyszczeniu, ponieważ to głównie od stanu ścian będzie zależał wygląd nowych dekoracji, wpłynie to też ich trwałość.

Zdzieranie tapety może się wydawać trudnym i czasochłonnym zajęciem, jednak wbrew pozorom usuwanie starej tapety ze ściany nie jest tak skomplikowane, na jakie wygląda. Każdą tapetę można zedrzeć samodzielnie, domowymi sposobami, bez pomocy specjalisty ani żadnych szczególnych umiejętności, jednak w zależności od rodzaju tapety sprawdzą się inne metody. Podczas ściągania tapet trzeba uzbroić się jedynie w cierpliwość i wyposażyć odpowiednie narzędzia.

Pierwszy etap usuwania tapet: przygotowanie pomieszczenia i narzędzi

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie pomieszczenia. Przed przystąpieniem do pracy należy, o ile jest to możliwe, opróżnić pomieszczenie i wynieść wszystkie meble, zapewni to większą swobodę i ułatwi pracę. Ze ścian powinny oczywiście zniknąć też wszystkie dekoracje, które mogłyby przeszkadzać lub zostać uszkodzone – karnisze, firanki i zasłony, kinkiety, półki czy ramki na zdjęcia. Aby uniknąć późniejszego sprzątania, należy zabezpieczyć podłogę i meble oraz gniazdka np. folią malarską albo gazetami. Przydadzą się też worki na odpady – sprzątanie na bieżąco znacznie przyspieszy pracę.

Aby zrywanie tapety ze ściany przebiegło sprawnie, warto wyposażyć się w kilka narzędzi. Potrzebny będzie wałek malarski lub szeroki pędzel, które pomogą rozprowadzić wodę lub specjalistyczny środek na ścianie i namoczyć starą tapetę – możesz użyć też gąbki lub butelki ze spryskiwaczem. Przyda się również szpachelka, która pomoże zerwać tapetę ze ściany – najlepiej w kilku rozmiarach, oraz nóż do tapet. Nóż posłuży do nacinania wierzchu okładziny w razie potrzeby, a przy pomocy szpachelki można zdjąć zarówno wierzchnią warstwę tapety, jak i pozostałości kleju do tapet. Warto przygotować sobie też drobnoziarnisty papier ścierny, który pomoże oderwać ze ściany ewentualne pozostałości tapety oraz resztki kleju do tapet.

Niektóre tapety potrafią być wyjątkowo oporne, wówczas sprawdzi się parownica – gorąca para ułatwi i znacznie przyspieszy cały proces. Najlepiej poradzi sobie specjalistyczne urządzenie do usuwania tapet, ale równie dobrze sprawdzi się domowa parownica do ubrań. W przypadku tapet grubych i laminowanych, na które ani woda, ani gorąca para nie działają, idealnym rozwiązaniem jest wałek perforacyjny z gęsto rozmieszczonymi kolcami, które nakłują materiał i umożliwią doprowadzenie wody. Alternatywą dla wałka może być druciana szczotka lub gruboziarnisty papier ścierny. Jeśli wiesz, że tapety nie zejdą łatwo, zaopatrz się w specjalistyczny płyn do usuwania tapet.

Zrywanie tapet – na sucho, czy na mokro?

W przypadku tapet flizelinowych najprawdopodobniej sprawdzi się usuwanie tapety na sucho. Można to łatwo sprawdzić, wystarczy podważyć róg tapety szpachelką lub nożem w miejscu łączenia i spróbować płynnym ruchem oderwać materiał od ściany. To najprostszy ze sposobów, ale niestety nie zawsze się sprawdza – jeśli materiał nie schodzi równomiernie ze ściany, rwie się lub rozwarstwia podczas zrywania – co zdarza się przy tapetach papierowych i winylowych, konieczne będzie usuwanie tapety na mokro.

Wilgotna tapeta łatwo odchodzi od ściany i z reguły nie pozostawia na niej żadnych pozostałości poza ewentualnym klejem, jest też mniejsze ryzyko zniszczenia ściany. Można wykorzystać do tego wodę, najlepiej gorącą, jednak znacznie lepiej wybrać gotowy środek do usuwania tapet. Aby zdjąć tapetę bez uszkodzenia powierzchni ściany, można wykorzystać do tego specjalny płyn, preparat do usuwania tapet zazwyczaj występuje w formie koncentratu, który należy rozcieńczyć wodą i nasączyć nim powierzchnię tapety. Zadaniem specyfiku jest przeniknięcie wgłąb tapety i rozpuszczanie zawartych w niej warstw kleju, co przyspieszy i ułatwi ich zrywanie.

Nieco inaczej wygląda instrukcja zdejmowania tapet ze ścian gipsowych, tutaj nie jest zalecane stosowanie wody – nadmiar wilgoci mógłby zniszczyć płytę gipsową, a użycie ostrych narzędzi uszkodzić jej delikatną powierzchnię. Najlepszym rozwiązaniem są delikatne płyny, które stopniowo rozpuszczą klej, a idealnym sposobem na ich aplikacje jest butelka ze spryskiwaczem, która pomoże równomiernie rozprowadzić preparat i zminimalizuje ryzyko zbyt wysokiej wilgotności ściany. 

Sposoby usuwania tapety flizelinowej i papierowej

Tapeta z flizeliny jest najłatwiejsza do usunięcia i zazwyczaj nie przysparza problemów podczas zrywania, można ja zdjąć ze ściany za pomocą odpowiednich narzędzi na sucho. Aby sprawnie zerwać tapetę flizelinową, zazwyczaj wystarczy jedynie podważyć jej brzeg nożem lub szpachelką. Jeśli materiał odchodzi od ściany, można śmiało przystąpić do zdejmowania reszty, jeśli jednak odrywa się kawałkami, najlepiej zwilżyć całość wodą. Gdyby tapeta nie chciała schodzić w całości, można też wspomóc się nożem do tapet i delikatnie ponacinać ją na mniejsze paski.

Woda jest też doskonałym sposobem na usunięcie tapet papierowych, szczególnie tych, które są na ścianach od dłuższego czasu, a ich lata świetności już dawno minęły. Papier nie jest odporny na rozdarcia, dlatego tutaj namoczenie jest niezbędnym etapem, nie ma co liczyć na to, że uda się go w całości zerwać na sucho. Ciepła woda nie tylko zmoczy tapetę, ale też rozpuści znajdujący się pod nią klej. Po spryskaniu ściany wodą czekamy około 10-15 minut, po tym czasie można spróbować delikatnie usunąć szpachelką fragment tapety. Jeśli tapeta będzie stawiała opór, warto dać jej jeszcze trochę czasu, a w razie potrzeby dodatkowo zwilżyć.

Metody usuwania tapet winylowych i wodoodpornych

Zrywanie tapety winylowej jest nieco trudniejsze, gdyż składa się z dwóch warstw. Aby sprawnie usunąć starą tapetę winylową ze ściany przy pomocy wspomnianych narzędzi, trzeba uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość. Wierzchnią warstwę zazwyczaj da się zerwać na sucho, ale do zdjęcia tego, co kryje się pod spodem, potrzebny będzie specjalny preparat, który sprawi, że klei i materiał zmiękną.

Po nałożeniu preparatu należy odczekać chwilę, a gdy tapeta już namoknie, można zacząć delikatnie odrywać ją od ściany. Usuwając tapetę za pomocą ostrych narzędzi, można bardzo łatwo uszkodzić to, co znajduje się pod nią, dlatego należy robić to ostrożnie, aby niepotrzebnie nie dokładać sobie pracy. Procedura będzie bardzo podobna przy tapetach z włókna szklanego oraz wodoodpornych, które są trwalsze i z reguły dwuwarstwowe.

Bez względu na rodzaj okładziny, po jej zdjęciu powierzchnia ściany zazwyczaj nadal wymaga oczyszczenia. Wszelkie pozostałości kleju i resztki tapety ponownie należy zwilżyć i usunąć je szpachelką lub papierem ściernym. Na tym etapie można wykorzystać roztwór wody i mydła malarskiego, ale w roli domowego środka do usuwania tapet sprawdzi się też woda z płynem do mycia naczyń lub woda z octem.

Ostatnim etapem przed pomalowaniem oczyszczonych ścian lub przyklejeniem nowych tapet jest wypełnienie ewentualnych nierówności i ubytków oraz zagruntowanie ściany, dla zwiększenia przyczepności.

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót