Jak ustawić światła w domu, by osiągnąć cel

Jak ustawić światła w domu

Aranżacja światła w domu czy mieszkaniu jest zajęciem, które nie da się zrealizować w pięć minut. Każde pomieszczenie wymaga innego oświetlenia a wszystkie powinny dążyć do zrównoważenia światła dziennego, naturalnego ze sztucznym.

Jakie oświetlenie w domu?

Zwykle komponując oświetlenie w domu, w każdym pomieszczeniu, stosujemy trzy rodzaje źródła światła:

  • oświetlenie ogólne, najczęściej są to lampy sufitowe z jedną lub kilkoma żarówkami, w naprawdę dużym salonie warto zaplanować montaż dwóch symetrycznych żyrandoli
  • oświetlenie miejscowe, oświetla tylko niewielką część pomieszczenia, przeznaczone jest do stref określonych aktywności: czytania, nauki, gotowania
  • oświetlenie dekoracyjne, jego zadaniem jest tworzenie nastroju lub wyodrębnienia detali wyposażenia czy architektury, może oświetlać ciągi komunikacyjne w domu

Różnorodne oświetlenie pomaga w osiągnięciu maksymalnej funkcjonalności poszczególnych stref w domu, ale też wpływa na oszczędności domowego budżetu, nie mówiąc już o świadomym gospodarowaniu energią elektryczną.

Oświetlenie salonu

Nasze podejście do oświetlenia i ocena jego przydatności zależy bardzo często od funkcji poszczególnych pomieszczeń. W kuchni i łazience musi być przede wszystkim jasno, ale salon powinien być oświetlony w sposób jak najbardziej urozmaicony, światło musi być ciepłe i posiadać możliwość dostosowania do każdej z funkcji salonu.

Lampy sufitowe – ważne światła w domu

Podstawowym źródłem światła w salonie jest lampa sufitowa, dająca rozproszone, szerokie światło. Niektóre żyrandole kierują światło najpierw na sufit a dopiero potem światło odbite od sklepienia doświetla całe pomieszczenie. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem jest kierowanie światła z sufitu bezpośrednio w dół, jego rozproszony blask doskonale oświetli każdy zakątek salonu.

Lampy podłogowe

Funkcjonalnym sposobem świecenia jest zastosowanie lamp podłogowych i stołowych. Lampy podłogowe mogą świecić ku górze lub do dołu. Te ostatnie sprawdzą się do oświetlenia zakątka czytelniczego w salonie, natomiast lampy stołowe o niewielkim natężeniu światła, ustawione na stolikach czy komódkach utworzą wąski krąg światła, nastrojowy i wybiórczy.

Oświetlenie kinkietowe

Ważnym dla aranżacji salonu sposobem doświetlenia pomieszczenia będzie światło pochodzące z kinkietów. Może ono świecić do góry lub dołu. Sprawdzi się do wydobycia z ciemności detali, np. obrazów, kominka czy dekoracyjnego lustra. Światłocień pochodzący od kinkietów tworzy w pomieszczeniu piękną scenografię, a jednocześnie pozwala wyodrębnić tylko te fragmenty, które chcemy.

Sprawdź nasze inspiracje na Instagramie lub Facebooku!

Print Friendly, PDF & Email
 
« powrót